Soluția Cîțu versus soluția Orban, la Congresul PNL. Ce a spus președintele despre acest lucru, de la New York

În trei zile vom ști cine va fi învingătorul bătăliei Florin Cîțu - Ludovic Orban pentru șefia Partidului Național Liberal, iar candidații luptă pentru fiecare vot. Președintele Klaus Iohannis a renunțat la aparențe și recunoaște deschis ceea ce se știa neoficial, și anume că îl preferă pe Florin Cîțu. De la New York, președintele Klaus Iohannis a transmis un mesaj explicit de susținere pentru premierul Florin Cîțu în cursa pentru șefia PNL. Într-o discuție cu jurnaliștii care îl însoțesc la Adunarea Generală a ONU, șeful statului a vorbit despre modul în care vede ieșirea din criză politică. Trimisul special al TVR Ramona Avramescu a fost de față.

Florin Cîțu: Începând cu data de 28 septembrie, toate persoanele care au mai mult de șase luni de la administrarea dozei a doua de vaccin pot începe doza a treia

Administrarea celei de-a treia doze de vaccin anti COVID-19 va începe în România săptămâna viitoare, marţi, în condiţiile în care evoluţia epidemiologică este severă. Este decizia luată în unanimitate în şedinţa Comitetului pentru vaccinare, la care au participat ministrul interimar al sănătăţii, Cseke Attila, şi oficiali de la Agenția Națională a Medicamentului şi Institutul Național de Sănătate Publică. Diana Brâncuş are detalii.

Criză de locuri în secțiile ATI dedicate bolnavilor COVID. Florin Cîțu: Avem nevoie și de personal detașat, acolo unde este cazul. Vreau mai multă implicare din partea Primăriei Capitalei

"Trebuie să înțelegem că suntem aici pentru pacienți". Este mesajul transmis autorităților locale de premierul Florin Cîțu într-o videoconferință de urgență. Primul ministru spune că este nevoie și de personal medical de specialitate nu doar de un număr mai mare de paturi pentru pacienții COVID. În plus vrea să știe cât mai repede și cum se implică Primăria Capitalei în gestionarea valului 4.

Florin Cîţu: O să cer o anchetă, o analiză, pentru că vreau să ştiu cum a fost pregătit valul patru al pandemiei. USR PLUS spune că răspunderea pentru eșecul vaccinării o poartă premierul

Şeful guvernului vrea o „anchetă/analiză" despre felul în care s-a pregătit Ministerul Sănătăţii pentru valul 4 al pandemiei. În replică, foştii colegi de coaliţie spun că premierul poartă o mare resposabilitate pentru eşecul campaniei de vaccinare. Şi îi cer să vină în parlament cu un raport pe această temă. De o săptămână, de când secţiile ATI sunt mai mereu pline, a început să mai crească numărul celor care se vaccinează. Iar oficialii anunţă că vor să dea mai repede doza a 3-a de vaccin.

Premierul Florin Cîțu și ministrul Finanțelor au mers la o cafea în Vama Veche. Mii de turişti şi-au petrecut acest sfârşit de săptămână pe litoral

Vreme frumoasă, de plajă, cu temperaturi de 28 de grade, la malul mării. Mulţi au ales această perioadă pentru că staţiunile nu sunt pline, ca în mijlocul verii, iar preţurile sunt mai mici. Cei mai mulţi au făcut baie în mare şi s-au lăsat mângâiaţi de soarele blând de septembrie. Duminică dimineață, în Vama Veche au ajuns premierul Florin Cîțu și ministrul Finanțelor, Dan Vîlceanu.

Congres PNL cu 5.000 de delegați. Potrivit subprefectului Capitalei, în condițiile actuale, evenimentul ar putea fi organizat doar cu jumătate din numărul de participanți anunțat

Congresul PNL va avea loc la Romexpo, cu 5.000 de delegați. Asta anunță liderii liberali, care susțin că, în cazul creșterii numărului de cazuri de infectare, se ia în calcul obținerea unei derogări pentru organizarea evenimentului de pe 25 septembrie. Subprefectul Capitalei anunţă că, în condiţiile actuale, congresul liberalilor ar putea avea loc doar cu jumătate din numărul anunțat. Cei doi candidaţi la şefia PNL, Ludovic Orban şi Florin Cîţu, au stat sâmbătă umăr la umăr, şi-au strâns mâinile, dar tot şi-au aruncat săgeţi.

PNL a adoptat o rezoluție privind respingerea extremismului politic. Aceasta a fost adoptată cu unanimitate în Consiliul Național

O rezoluție privind ”menținerea stabilității și respingerea extremismului politic” a fost adoptată cu unanimitate, sâmbătă, în Consiliul Național al PNL. Inițiativa i-a aparținut europarlamentarului Rareș Bogdan. Prin textul documentului, liberalii își asumă să rămână la guvernare, susțin în continuare programul ”Anghel Saligny”, unul dintre motivele ruperii coaliției guvernamentale și reafirmă colaborarea cu președintele Iohannis.

Ultima Oră

Cele mai citite