Peste 130 de mii de vizitatori și bilete vândute în valoare de aproape un milion de euro. Este un prim bilanț al expoziției-fenomen de la Timișoara, care se încheie duminică și unde timp de patru luni au fost expuse operele lui Constantin Brâncuşi.
Bucureştenii aniversează 147 de ani de la naşterea marelui Constantin Brâncuși. Timp de două zile, la Palatul Cesianu-Racoviță sunt expuse opere simbol şi obiecte personale ale sculptorului, printre care şi câteva scrisori de dragoste care vorbesc despre latura romantică a lui Brâncuşi, care se îndrăgostea de muzele sale.
Expozițiile dedicate lui Victor Brauner și Constantin Brâncuși sunt două dintre evenimentele principale ale programului Timişoara, Capitală Europeană a Culturii. Nu sunt însă singurele atracții pregătite de Muzeul de Artă din Timișoara pentru acest an. Iar pentru ca instituția de cultură să poată organiza expoziții de talie internațională a fost nevoie de investiții de milioane de euro.