Prețuri în continuare mari la energie, deși România produce mai multă decât consumă față de anul 2022

După izbucnirea războiului din Ucraina prețurile au luat-o razna. Nimeni nu a mai putut să le țină sub control, cum au fost facturile cu cifre amețitoare care au circulat în spațiul public. Avem prețuri plafonate, dar tot există o dilemă: deși lucrurile încep să-și revină și prețurile pe burse s-au liniștit, de ce în continuare avem tarife atât de mari în România? Asta în condițiile în care țara noastră nu are probleme la acest capitol.

România va cumpăra generatoare pentru Republica Moldova. Iulian Chifu, la TVR INFO: ”România va putea interveni în comunitățile care sunt în situația cea mai dificilă”

România va achiziţiona generatoare pentru a le trimite Republicii Moldova. Este una dintre măsurile analizate la guvern, după discuţiile cu preşedintele Maia Sandu. Republica Moldova se află în cea mai gravă criză energetică din istoria sa, după ce livrările din Ucraina au căzut, în urma atacurilor ruseşti. ”România livrează în regim de urgenţă energie Republicii Moldova, în limita capacităţii de interconectare”, a declarat, în exclusivitate la emisiunea 'Radar Geopolitic', de la TVR Info, Iulian Chifu, consilierul pe probleme de securitate al premierului.

Ultima Oră

Cele mai citite