Ministrul Eugen Teodorovici schimbă abordarea privind limitarea dreptului la muncă: O exprimare nefericită

"O exprimare nefericită" - așa a explicat Eugen Teodorovici propunerea de limitare a permiselor de muncă. Ministrul de Finanțe afirmă, la doar o zi, că românii din străinătate trebuie, de fapt, "stimulați" să se reîntoarcă în țară, prin măsuri agreate la nivel european. Liberalii îi cer premierului Dăncilă să îl demită pe Eugen Teodorovici, iar Comisia Europeană avertizează că libera circulație e garantată prin Tratatele Uniunii.

Permis de muncă limitat în UE. Ministrul Eugen Teodorovici crede că ar fi o soluție pentru criza forței de muncă

Ministrul Finanțelor vrea să limiteze dreptul la muncă. Eugen Teodorovici a propus ca, după 5 ani, migranții să fie nevoiți să-și caute de lucru în altă țară sau să se întoarcă de unde au plecat. Așa vede ministrul Finanțelor rezolvarea crizei forței de muncă. E o propunere fără acoperire, spun specialiștii în resurse umane, dincolo de faptul că i-ar afecta pe milioanele de români care muncesc în străinătate. Intenţia mea a fost aceea de a propune soluţii care să vină în sprijinul nostrum, al tuturor, atât din punct de vedere economic cât şi social, a precizat, ulterior, ministrul Finantelor pe pagina sa de socializare.

Ordonanță de urgență pentru înființarea Fondului Suveran de Investiții. Analiștii economici au rezerve că fondul va contribui la dezvoltarea României

Guvernul a decis înființarea Fondului Suveran de Investiții. A fost adoptată o ordonanță de urgență, după ce proiectul de lege în același sens fusese declarat neconstituțional. Nu s-a stabilit ce companii vor intra în componența fondului și cum va funcționa propriu-zis. Premierul spune doar că e necesar pentru dezvoltarea economiei țării.

Ultima Oră

Cele mai citite