Eugen Teodorovici
Fostul ministru al Fondurilor Europene, Eugen Teodorovici, a mărturisit marți seară la TVR că a primit o diplomă de la Academia Naţională de Informaţii fără să fi trecut o zi pe la cursuri. Mai mult, Teodorovici spune că nici măcar nu ştie de ce a primit-o, dar crede că merită. Academia Națională de Informații a anunțat că va verifica modul în care fostul ministru a absolvit Colegiul de informații.
Gheorghe Piperea, noul consilier onorific al premierului Tudose după demiterea lui Eugen Teodorovici
Avocatul Gheorghe Piperea este noul consilier onorific al premierului pe probleme de fiscalitate, piaţă de capital, insolvenţă şi banking, după demiterea lui Eugen Teodorovici.
Tudose, legat de impozitarea Bisericii: Demiterea lui Teodorovici este punctul meu de vedere
Premierul Mihai Tudose a declarat, luni, în legătură cu ideea impozitării Bisericii, avansată de fostul său consilier Eugen Teodorovici, că demiterea acestuia reprezintă punctul său de vedere în acest caz.
Impozitarea veniturilor Bisericii. După abordarea subiectului, Eugen Teodorovici a fost demis din funcția de consilier al premierului
Eugen Teodorovici, în calitate de consilier al premierului, a dorit să aducă pe masa guvernului subiectul impozitării veniturilor Bisericii. Declaraţia sa a avut parte însă de o replică tranşantă din partea liderului PSD. Liviu Dragnea spune că nu susţine această propunere şi că ideea nu a fost discutată în coaliţia de guvernare. Subiectul tensionat l-a costat pe Teodorovici funcţia de la Palatul Victoria.
Surse guvernamentale: Eugen Teodorovici nu mai este consilierul onorific al premierului
Surse guvernamentale susţin că Eugen Teodorovici nu mai este începând de astăzi consilierul onorific al premierului. Decizia vine în contextul declaraţiilor privind impozitarea bisericii, dar şi cu privire la inoportunitatea construirii unui stadion de 12 milioane de euro în Teleorman. În această după-amiază Teodorovici a declarat că taxa de solidaritate este "o aberaţie". El a mai indicat că noile taxe şi impozite despre care s-a discutat în ultima perioadă nu se vor aplica.
Tomac: Iohannis a demonstrat că nu e capabil să lupte cu ciuma roșie. L. Orban: Tudose nu are niciuna dintre calitățile necesare
Preşedintele executiv al PMP, Eugen Tomac, crede că prin desemnarea lui Mihai Tudose pentru funcţia de premier, preşedintele Klaus Iohannis a demonstrat că este un politician slab. "Iohannis nu a scăpat de sindromul USL!" consideră Tomac. Pe de altă parte, președintele PNL Ludovic Orban a subliniat că premierul desemnat nu are calitățile necesare pentru a conduce un viitor guvern. Orban este convins că performanța acestui executiv "va fi la fel de slabă ca și performanța fostului guvern".
Președintele Klaus Iohannis: Îl desemnez pe domnul Tudose ca viitor prim-ministru
"Trebuie să avem cât se poate de repede un nou guvern, un guvern care începe să rezolve problemele care au rămas nerezolvate, respectiv problemele care au apărut din cauza acestei crize care a pornit din interiorul PSD-ului", a ținut să sublinieze președintele Klaus Iohannis la scurt timp după încheierea consultărilor cu partidele. "Având în vedere că este nevoie urgentă de un guvern, îl desemnez pe domnul Tudose ca viitor prim-ministru", a indicat șeful statului. VEZI AICI filmul discuțiilor de la Palatul Cotroceni.
Propunerea de premier a PSD-ALDE, Mihai Tudose, acceptată de președinte. Propunerea PMP: Siegfried Mureșan. Filmul consultărilor
Mihai Tudose, ministrul interimar al Economiei, a fost propunerea pe care au mizat social-democraţii și pe care, împreună cu partenerii lor de la ALDE, au înaintat-o președintelui Klaus Iohannis. Conducerea PSD a avut de ales dintr-o listă cu șase variante - Carmen Dan, Lia Olguța Vasilescu, Marcel Ciolacu, Adrian Țuțuianu, Mihai Fifor și Mihai Tudose. În afară de Tudose, toți au refuzat să își asume această responsabilitate.

