etnobotanice
Mai mulţi parlamentari PSD propun, într-o iniţiativă legislativă depusă la Parlament, incriminarea consumului de droguri şi etnobotanice şi în cazul minorilor, şi creşterea pedepselor pentru vânzarea sau distribuţia de droguri minorilor. O iniţiativă bună, spun mai la unison mai multe voci, însă cu un amendament: autorităţile ar trebui să pună mai mult accent pe prevenţie şi pe recuperarea minorilor.
droguri în şcoli
Cazul celor trei eleve ajunse în spital, după ce au consumat droguri într-o şcoală din Capitală, poate genera schimbări care să reducă fenomenul în rândul tinerilor. Evenimentul de la Şcoala Centrala din Bucureşti nu e un caz izolat, recunosc şi oficialii. Profesorii, părinţii şi elevii trebuie doar să vorbească. Să anunţe când văd un elev drogat ori că se vând astfel de substanţe la gardul şcolii.
Alertă din cauza drogurilor la 5 lei care se vând pe lângă școli. Agenţia Naţională Antidrog şi Ministerul de Interne încep o campanie de prevenire
Cele trei eleve care au ajus la spital după ce au fumat o țigară cu substanțe interzise au fost externate. Pericolul însă ramane. Reprezentanţii Angenţiei Naţionale Antidrog atrag atenţia că ne confruntăm cu o creştere alarmantă a consumului de droguri în rândul elevilor. Poliţiştii le recomandă părinţilor să fie atenţi la obiceiurile de consum ale copiilor și să înlocuiască banii de buzunar cu sandviciuri de acasă. Și asta pentru că plicurile cu substanţe interzise pornesc de la numai 5 lei.
Trei eleve de la Școala Centrală din Capitală au ajuns la spital după ce au fumat o țigară cu o substanță interzisă. Una dintre ele a leșinat
Incident grav la o şcoală din Capitală. O elevă a leşinat după ce ar fi consumat droguri alături de alte două colege. Toate cele trei fete, în vârstă de 14 ani, au fost transportate la Spitalul de Copii Grigore Alexandrescu şi sunt în afara oricărui pericol. Ele rămân internate în secţia de Toxicologie. ONG-urile au sesizat de-a lungul timpului că numărul adolescenţilor care consumă substanţe interzise a crescut alarmant. Iar vârsta la care se apucă de droguri a scăzut. Multe dintre cazuri, mai ales cele care se petrec în şcoli, rămân neraportate.
Igor: “Vreau să le arăt oamenilor că drogurile sunt rele”. Un ucrainean ajută tinerii dependenți de droguri din București. Imagini cu impact emoțional!
Un refugiat din Ucraina luptă pentru a-i ajuta pe tinerii dependenţi de droguri din România. Igor a fost impresionat când a văzut câţi adolescenţi îşi distrug vieţile din cauza substanţelor etnobotanice. Legale, de altfel, dar periculoase. Şi pentru a fi sigur că mesajul lui ajunge la adolescenţi, a deschis un cont pe o reţea de socializare, unde victimele consumului de droguri acceptă să-şi spună povestea. Tot acest demers a atras după sine ameninţări cu moartea la adresa lui Igor. El spune însă că nu se teme şi că va continua să lupte. Imagini și informații cu impact emoțional puternic!
Un grup de deputați PSD propune măsuri dure pentru elevii care sunt prinși că au consumat substanțe psihoactive
Proiect: Închisoare pentru droguri în școli, dacă elevii refuză să fie testați. Proiectul, susțin specialiștii, este legat de consumul de substanțe psihoactive cunoscute sub numele generic de etnobotanice, dar oameni din sistem susțin că, în acest moment, în România nu se pedepsește deținerea acestor substanțe în vederea consumului.
Etnobotanicele, moartea la plic. Tineri care și-au distrus viețile cer ajutor cu disperare. Imagini și informații cu impact emoțional puternic
Când realitatea e sub nasul tău, dar o ignori, ajungi uneori să vezi crudul adevăr pe reţelele sociale. În doar patru zile, un cont de Tik Tok a adunat 21 de mii de urmăritori şi peste 200 de mii de aprecieri. Sunt poveştile unor tineri a căror viaţă a fost distrusă de drogurile legale: etnobotanicele. Imaginile sunt deopotrivă sfâșietoare și revoltătoare. Acești tineri își strigă disperarea și cer ajutor. Pentru ei și poate alte mii de copii și adolescenți, moartea este ieftină. Și vine la plic! Imagini și informații cu puternic impact emoțional!
Drogurile fac din ce în ce mai multe victime, în timp ce legile rămân blânde. Polițiștii antidrog sunt puțini, iar dealerii zburdă
După scandalul consumului de droguri de la Festivalul Saga din Capitală, se aduc la suprafață date îngrijorătoare. E un fenomen în creștere în România și în toată Europa, numai că, la noi, legea nu ajută la combaterea acestuia. Oficialii din Ministerul de Interne nici nu spun ce trebuie schimbat. Poate de teamă că ar deranja, deși ei sunt primii făcuți responsabili că nu distrug rețelele de traficanți de droguri.
Tot mai mulți copii de vârste mici consumă droguri. Statul are statistici, nu și strategii pentru a combate fenomenul
În România, consumul de stupefiante este la ordinea zilei. Şi mai îngrijorător este faptul că vârsta de la care se încearcă prima doză scade până la 10 ani. În tot acest timp autorităţile au statistici, dar nu şi strategii care să combată fenomenul.

