Traficanţii de droguri din București, sub lupa poliţiştilor. Oamenii care locuiesc în apropierea locațiilor în care se face trafic se tem pentru siguranța lor

Clădiri dărăpănate, uşi bine ferecate şi o linişte apăsătoare. Aşa arată străzile din Bucureşti unde îşi duc viaţa traficanţii de etnobotanice. Chiar în centrul oraşului, localnicii sunt terorizaţi de cei pentru care ilegalităţile sunt la ordinea zilei. Poliţistii antidrog fac tot ce pot pentru a-i prinde pe traficanţi.

Olga, dependentă de etnobotanice: Fumam încontinuu, adormeam, fumam, adormeam. Acum, tânăra urmează un program de recuperare

Crește numărul de consumatori de etnobotanice și scade vârsta celor care ajung la dependență. Iar situația este cu atât mai alarmantă cu cât și compoziția chimică a substanțelor are efecte tot mai grave, atrag atenția psihiatrii și specialiștii antidrog. Într-o mărturie emoționantă, o elevă de 18 ani vorbește despre pericolul de moarte din spatele stărilor de euforie.

Droguri noi, mult mai periculoase, pe piața etnobotanicelor!

6 tineri din Buzău au ajuns la spital în ultimele 3 zile din cauza consumului de etnobotanice. Specialiștii atenționează că pe piață au apărut droguri noi, mult mai periculoase. Din cauza lor, acum 10 zile, un tânăr a murit la spital. Elevii sunt ajutați să înțeleagă riscurile, iar anchetatorii încearcă să-i prindă pe traficanți.      

Un elev din Buzău a murit după o supradoză de etnobotanice

Un tânăr din clasa a XII-a de la Colegiul Economic din Buzău a murit duminică noaptea în spital. Inima lui a cedat din cauza consumului de etnobotanice. De 4 ani era dependent și nimeni, nici familia și nici profesorii nu au reușit să-l facaă să renunțe la viciul care i-a adus moartea. Anchetatorii îi caută acum pe cei care i-au furnizat substanțele toxice. 

Ultima Oră

Cele mai citite