energie electrică
Politehnica Bucureşti are în conturi peste un milion de euro doar din vânzarea energiei electrice. Are o centrală modernă şi panouri solare care produc curentul electric şi căldura pentru sediile facultăţilor, iar surplusul îl valorifică în cel mai transparent mod posibil: pe bursă. Profitul este reinvestit în infrastructură şi în cercetare.
O oră de întuneric în lume. Zeci de ţări au stins luminile pentru a marca Ora Pământului
Ora Pământului este o mişcare apărută în Australia, care s-a extins în toată lumea. Anul acesta, au participat peste zeci de ţări. Oamenii au stins luminile, iar cele mai importante obiective turistice au rămas în beznă.
Mai multe oraşe din ţară au organizat evenimente care să marcheze Ora Pământului
S-au stins luminile instituţiilor publice şi s-au organizat spectacole în aer liber. De 10 ani se organizează acest eveniment în toată lumea, care a devenit cea mai mare mişcare de mediu. Este un mod de a arăta impactul negativ pe care viaţa noastră de zi cu zi îl are asupra resurselor naturale.
Lumea întreagă marchează Ora Pământului
De la 20:30 la 21:30, oamenii de pe tot Globul sting luminile şi opesc toate aparatele electrocasnice. Adică lasă planeta să respire puţin. Implicarea locuitorilor de pe planetă a făcut în doar câţiva ani ca Earth Hour să devină cel mai mare eveniment de mediu din istorie.
Firma de furnizare a energiei electrice întârzie răspunsul la plângerea pe care i-aţi trimis-o? Puteţi cere despăgubiri
Consumatorii de energie electrică pot primi bani de la furnizori dacă aceştia nu răspund la timp plângerilor sau întârzie să anunţe reconectarea după debranşarea pentru neplată. Cuantumul despăgubirilor depinde de cât de mare este întârzierea.
Consumul de energie electrică a depăşit producţia internă. România, nevoită să importe energie. Precizări de la Ministerul Energiei
Producția națională de energie electrică nu mai poate acoperi consumul țării luni dimineață, astfel că România este nevoită să importe mai multă energie, potrivit datelor în timp real postate pe site-ul Transelectrica. Vedeţi precizările Ministerului Energiei.
Ministrul Energiei, Toma Petcu, după comandamentul de iarnă: Avem necesarul estimat pentru a trece de acest vârf
Comandamentul energetic de iarnă s-a reunit luni, la ora 13:00, la sediul Dispeceratului Energetic Național, în condițiile în care consumul de energie și de gaze este mai ridicat decât într-o zi obișnuită de iarnă, cu 10% comparativ cu aceeași zi a anului trecut, ajungând la 9.247 de MW la ora 11:00. Ministrul Energiei, Toma Petcu, a făcut declaraţii la finalul şedinţei care au fost transmise de TVR 1. Înregistrarea lor poate fi urmărită în secţiunea VIDEO.

