Elevii din peste 100 de unități școlare gimnaziale și liceale din Capitală vor putea participa la cursuri de educație juridică predate de avocați, într-un proiect al Ministerului Educației și al Uniunii Naționale a Barourilor din România.
La Liceul Teoretic "Marin Preda" din București a fost lansat primul laborator de educație juridică din România. Clasa este dotată cu robe de magistrați și manuale juridice. Elevii au simulat un proces în care o colegă era acuzată că a postat pe internet fotografii cu o fată în ipostaze intime.
Din toamnă, elevii vor putea opta pentru o nouă disciplină. Educația juridică se va face de la clasa pregătitoare până la liceu. Dacă pentru cei mici noțiunile legislative vor fi explicate prin joacă, la liceu orele vor fi ținute chiar de specialiști în drept. Deocamdată, nu se știe cum vor arăta aceste cursuri și nu există nici auxiliare.