„Viața fără violență prin artă” | România și Țara Galilor s-au unit în concertul extraordinar „Simfonia Viitorului”, dedicat copiilor

23 septembrie 2025, 17:02

Arta are puterea de a uni oamenii, de a vindeca și de a schimba mentalități. Atunci când muzica devine mesaj, ea trece dincolo de scenă și transformă inimile. Într-un context în care violența afectează tot mai multe comunități, artiști din România și din străinătate au ales să răspundă cu un gest de solidaritate și speranță.

Prin muzică spunem “NU” violenței și „DA” speranței.

România și Țara Galilor s-au unit într-un concert extraordinar dedicat copiilor. „Simfonia Viitorului” este un manifest artistic pentru o lume în care educația și cultura devin scuturi împotriva violenței.

Diana Stroia, High Sheriff-ul Majestăţii Sale Regele Charles al III-lea: A fost proiectul meu de suflet care, benevol, merge în școli și învață copiii educație civică și acest lucru este foarte important, pentru că viitorul este în mâna lor.

Marius Bostan, antreprenor, coordonator Repatriot: Muzica ne leagă orinde am fi în lume, pentru că gândurile noastre au mers pentru cei care sunt departe de țară.

Alin Stoica, tenor, solist al Operei Naţionale Bucureşti: Iubesc foarte mult arta, iubesc ceea ce fac și cunosc cât de importantă este viața unui copil și cât de importantă este o viață fără violență.

Stephanie Radu, artist: Educația stă la baza tuturor lucrurilor și de acolo pornește totul. E o reală bucurie să pot să fiu parte din povestea unui copil.

Rebecca Maria Munteanu, pianistă: Pentru mine simfonia aceasta a însemnat ceva foarte important, pentru că este ceva care oricine poate înțelege, nu contează ce limbă vorbește.

Evenimentul sprijină proiectul „Viața fără violență prin artă”, o inițiativă a Asociației Viața fără Violență, care promovează educația juridică în școli și cultivarea respectului, empatiei și nonviolenței prin mijloace artistice.

Mihaela Olaru: Viața fără violență prin artă este cea care face diferența, pentru că în lumea aceasta este nevoie de educație juridică, este nevoie de educație prin muzică, prin cultură și, bineînțeles, de multă responsabilitate.

Concertul-manifest „Simfonia Viitorului” transmite un mesaj puternic: acela că doar prin educație și cultură putem construi o societate în care copiii să crească în siguranță.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite

Cele mai citite pe aceeași temă