Se prefigurează a doua rundă de negocieri Statele Unite - Iran. Reluarea istorică a unui dialog, găzduită de SUA

Se prefigurează a 2-a rundă de negocieri Statele Unite-Iran. Veşti bune ar putea veni chiar în două zile - potrivit unui termen rostit chiar de Donald Trump. Vicepreşedintele JD Vance ar urma să conducă din nou delegaţia americană, într-o întâlnire față în față cu reprezentanţii Teheranului. Totul, imperativ a se întâmpla înainte de expirarea acordului de încetare a focului, săptămâna viitoare.

Negocieri SUA-Iran. JD Vance: Echipa iraniană din Pakistan nu era în măsură să încheie o înțelegere

Administraţia Trump pregătește noi negocieri cu oficialii iranieni, înainte de expirarea armistiţiului. Discuţiile ar putea avea loc la Islamabad sau Geneva, cel mai probabil joi. Între timp, Donald Trump a ameninţat că va opri orice navă a Iranului care va încălca blocada Strâmtorii Ormuz. Cu toate acestea, potrivit presei internationale două nave ar fi trecut fără acordul americanilor.

Pezeshkian atribuie SUA responsabilitatea pentru eşecul discuţiilor de pace: Cerinţe excesive, lipsă de voință politică

Preşedintele iranian Masoud Pezeshkian a atribuit SUA responsabilitatea pentru eşecul recentei runde de discuţii de pace de la Islamabad, menţionând ceea ce el calificat drept cerinţe excesive şi o lipsă de voinţă politică din partea înalţilor responsabili americani, relatează marţi dpa, citând postul de televiziune de stat iranian în limba engleză PressTV.

Ultima Oră

Cele mai citite