Trump și-a exprimat din nou nemulțumirea față de aliați: ”NATO nu a fost alături de noi și nici nu ne va fi alături în viitor”
O nouă tiradă a preşedintelui Statelor Unite, la adresa Alianţei Nord-Atlantice. ”NATO nu a fost alături de noi și nici nu ne va fi alături în viitor”, a scris în această dimineaţă Donald Trump, pe reţeaua sa, Truth Social.
Postarea sa vine la două zile după o conversaţie cu liderul de la Elysee. Emmanuel Macron a dezvăluit ieri că a vorbit cu liderul de la Casa Albă, dar şi cu preşedintele Iranului, pentru a insista în privinţa reluării negocierilor suspendate la Islamabad. Macron a cerut clarificarea neînţelegerilor dintre părţi şi evitarea oricărei escaladări suplimentare.
“Este la fel de important ca Strâmtoarea Ormuz să fie redeschisă necondiționat, fără restricții sau taxe, cât mai curând posibil”, a fost apelul preşedintelui Franţei.
Parisul şi Londra organizează vineri o videoconferinţă a statelor dispuse să contribuie la o misiune pur defensivă, menită să restabilească libertatea de navigație în Strâmtoare. Dar numai atunci când condițiile de securitate o vor permite.

