EXCLUSIV Ministrul Sănătății anunță eliminarea biletelor de trimitere pentru pacienții cu diabet "în câteva săptămâni"

Ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, a declarat duminică seara la TVR Info că instituția pe care o conduce continuă eliminarea unor proceduri medicale birocratice pe care le consideră „absurde”, oferind ca exemplu situațiile în care pacienții sunt obligați să obțină bilete de trimitere inutile. Rogobete a anunțat că pacienții cu diabet, insulino-dependenți, nu vor mai fi nevoiți să ceară bilet de trimitere.

Ziua Mondială de luptă împotriva diabetului. Numărul pacienților a crescut anual, în medie, cu 100.000 de cazuri noi

Ziua Mondială a Diabetului are loc în fiecare an în data de 14 noiembrie, la iniţiativa Federaţiei Internaţionale de Diabet (IDF), cu sprijinul Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii. Această zi este marcată la nivel internaţional de către toate asociaţiile membre ale IDF, de furnizorii de servicii de sănătate, cât şi de persoanele afectate de diabet, fiind cea mai mare campanie mondială de informare asupra diabetului.

Ultima Oră

Cele mai citite