14 noiembrie, Ziua Mondială de luptă împotriva diabetului. În România, numărul pacienților a crescut anual, în medie, cu 100.000 de cazuri noi între 2019 și 2024

Sursa foto: iStock
14 noiembrie 2025, 08:12

Ziua Mondială a Diabetului are loc în fiecare an în data de 14 noiembrie, la iniţiativa Federaţiei Internaţionale de Diabet (IDF), cu sprijinul Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii. Această zi este marcată la nivel internaţional de către toate asociaţiile membre ale IDF, de furnizorii de servicii de sănătate, cât şi de persoanele afectate de diabet, fiind cea mai mare campanie mondială de informare asupra diabetului.

În fiecare an, Ziua Mondială a Diabetului se concentrează pe o temă aparte.

Tema Zilei Mondiale a Diabetului 2018 este “ Diabetul în toate etapele vieţii”.

Diabetul poate afecta oamenii în toate etapele vieții, inclusiv în copilărie. Tema Zilei Mondiale a Diabetului organizate de OMS în acest an, „Diabetul în toate etapele vieții”, recunoaște faptul că fiecare persoană care trăiește cu diabet ar trebui să aibă acces la îngrijire integrată, medii de susținere și politici care promovează sănătatea, demnitatea și autogestionarea.

Această campanie subliniază importanța unei abordări pe parcursul vieții pentru prevenirea, gestionarea și bunăstarea generală a diabetului.

Mesajele cheie sunt:

Diabetul poate afecta oamenii în fiecare etapă a vieții;

De la copilărie până la bătrânețe, eforturile de prevenire și tratatre a diabetului trebuie integrate în toate etapele vieții;

Sprijinirea bunăstării și a autoîngrijirii împuternicește persoanele cu diabet la orice vârstă.

Ziua Mondială a Diabetului oferă o oportunitate de a crește gradul de conștientizare cu privire la diabet ca o problemă critică de sănătate publică globală.

7 din 10 persoane care trăiesc cu diabet sunt persoane active, persoane cu un loc de muncă.

3 din 4 persoane care trăiesc cu diabet au experimentat anxietate, depresie sau o altă afecțiune mintală din cauza bolii.

4 din 5 persoane care trăiesc cu diabet au experimentat epuizare diabetică.

Obiective globale de acoperire a diabetului

În 2022, statele membre ale OMS au aprobat 5 obiective globale de acoperire a diabetului zaharat care trebuie atinse până în 2030:

  • 80% dintre persoanele cu diabet zaharat să fie diagnosticate;
  • 80% dintre persoanele diagnosticate cu diabet zaharat să îşi poată controla glicemia;
  • 80% dintre persoanele diagnosticate cu diabet zaharat să îşi poată controla tensiuniunea arterială;
  • 60% dintre persoanele cu diabet zaharat de 40 de ani sau peste să primească statine; și 
  • 100% dintre persoanele cu diabet zaharat de tip 1 să primească insulină și automonitorizare a glicemiei la prețuri accesibile

În septembrie, OMS a actualizat lista medicamentelor esențiale pentru a include tratamente cheie pentru cancer și diabet

Organizația Mondială a Sănătății (OMS) a publicat ediții actualizate ale Listelor model de medicamente esențiale (LME) și ale Medicamentelor esențiale pentru copii (LMEc), adăugând noi tratamente pentru diferite tipuri de cancer și pentru diabetul cu comorbidități asociate, cum ar fi obezitatea. Printre alte completări se numără medicamentele pentru fibroza chistică, psoriazis, hemofilie și afecțiuni hematologice.

România

Potrivit unui comunicat remis de Forumul Român de Diabet, în România, numărul pacienților diagnosticați cu diabet zaharat a crescut anual, în medie, cu 100.000 de cazuri noi între 2019 și 2024, reflectând atât tendințele globale, cât și nevoia urgentă de măsuri de prevenție și sprijin pentru cei afectați de această condiție medicală, care reprezintă ‘o povară economică și socială’.

Datele recente analizate prin intermediul Forumului Român de Diabet arată că: doar 55,5% urmează corect tratamentul recomandat; aproximativ 60% dintre pacienți dezvoltă complicații cronice; complicațiile cardiovasculare rămân principala cauză de mortalitate asociată diabetului.

Conform sursei citate, în România, 20% din populație are peste 65 de ani și, implicit, o predispoziție mult mai mare la boli cronice. Totodată, 16,5% dintre români se află deja în stadiu de prediabet, povara diabetului fiind ‘o provocare majoră pentru sistemul sanitar și pentru piața muncii deopotrivă’.

În ultimii ani, susțin reprezentanții Forumului Român de Diabet, România a făcut progrese importante în domeniul politicilor publice dedicate acestei afecțiuni, prin adoptarea Legii Prevenției și Depistării Precoce a Diabetului Zaharat, care creează un cadru coerent pentru identificarea timpurie a cazurilor, introducerea educației terapeutice pentru pacienți, care contribuie la o mai bună înțelegere și gestionare a bolii și prin extinderea consultațiilor de prevenție, ce permit diagnosticarea mai rapidă și reducerea riscului de complicații.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite