Guvernul a abrogat ordonanța de urgență criticată de UDMR, care a dus la demisia ministrului Educației, Valentin Popa

Discuția privind ordonanța de urgență a fost introdusă pe ordinea de zi suplimentară a ședinței de guvern. Astfel, predarea limbii române în învăţământul primar în limbile minorităţilor naţionale se va face de către cadrele didactice de la clasele respective, nu de profesori de specialitate. UDMR i-a cerut lui Valentin Popa să plece de la conducerea Ministerului Educației din cauza actului care viza predarea limbii române pentru minorități. Valentin Popa a demisionat astăzi, chiar înaintea ședinței de guvern.

K. Hunor: Demisia e singura decizie corectă a ministrului Educaţiei. Este obligatoriu să îşi asume consecinţele măsurilor sale nechibzuite şi total neadecvate

Președintele UDMR, Kelemen Hunor, a reacționat după demisia ministrului Educației și a subliniat că aceasta era singura decizie corectă. Potrivit lui Hunor, Valentin Popa trebuia să își asume "consecințele măsurilor sale nechibzuite" din punct de vedere profesional, care au provcat confuzie în rândul a zeci de mii de elevi, profesori, părinți. UDMR i-a cerut lui Valentin Popa să plece de la conducerea Ministerului Educației din cauza unui ordin care vizează predarea limbii române pentru minorități.

Ministrul Educației, Valentin Popa, a demisionat: "Consider că limba română şi România nu sunt de negociat"

Demisie neașteptată în guvernul condus de Viorica Dăncilă. Ministrul Educației și-a dat demisia. I-a supărat pe parlamentarii de la UDMR, care insistaseră ca învățătorii maghiari să aibă în continuare dreptul de a preda limba română la clasele primare și nu profesorii specializați. Kelemen Hunor are dreptate, a spus Liviu Dragnea. Câteva ore mai târziu, problema a fost rezolvată în ședința de Guvern, în avantajul UDMR.

Premierul Dăncilă, despre remanieri: Se va face o evaluare a fiecărui ministru, în cadrul Coaliției, funcție de programul de guvernare

Demisie în Cabinetul Dăncilă. Ministrul Cercetării şi Inovării, Nicolae Burnete, a anunţat, printr-un comunicat de presă, că părăseşte Guvernul, iar decizia sa este irevocabilă. Anunţul vine la scurt timp după ce Viorica Dăncilă a declarat că, deocamdată, nu se pune problema remanierii, pentu că nu există o evaluare a miniştrilor. Între timp, la malul mării, la Neptun, liderii social-democraţi pregătesc noua sesiune parlamentară.

Ultima Oră

Cele mai citite