Școlile nu se deschid după vacanța de Paște

Prelungirea stării de urgență ţine în continuare școlile închise. Elevii și profesorii se vor putea întâlni la ore doar în mediul online, după ce se va termina vacanța de Paşte. Anul școlar nu va fi înghețat, dă asigurări ministrul Educației, care a aprobat noile programe pentru examenele naționale. Acestea s-ar putea ține în luna iulie.

Criza Covid-19 modernizează de nevoie învățământul tradițional

Riscul răspândirii virusului COVID-19 l-a determinat, în urmă cu o lună, pe Ministrul Educației, Monica Anisie, să mute cursurile din sălile de clasă în spațiul virtual și să suspende olimpiadele și examenele. S-au amânat tezele, simulările, concursurile, competițiile sportive.

Program online de public speaking pentru elevi și studenți, lansat de Ministerul Educației și Cercetării. Cursuri de pregătire pentru Bacalaureat și pentru susținerea interviurilor de angajare

Ministerul Educației și Cercetării lansează primul program integrat de public speaking pentru elevii și studenții din România, menit să le dezvolte abilitățile de comunicare în public, de organizare și structurare a informației. Trainerul Andrei Dunuță, partener în proiect, va realiza pe 1 Mai o ediție specială "Teleșcoala".

Terenul de sport din sufragerie. Exerciții fizice zilnice pentru copii de la antrenorul unei echipe de fotbal

Copiii petrec tot timpul în casă de aproape o lună de zile, de când suntem în stare de urgență, iar cursurile școlare au fost suspendate. Cei mici își consumă acum energia acasă, iar părinții și bunicii se descurcă tot mai greu și au intrat în pană de idei. Salvarea vine de la unii profesori, care s-au gândit la câteva exerciții fizice zilnice. Unele au fost preluate și de tăticii care încearcă să se mențină în formă.

Ultima Oră

Cele mai citite