culturi distruse
Ploile din ultimele zile au distrus hectare întregi de legume și fructe în județul Constanța. Cantitatea mare de precipitații și vântul puternic au pus la pământ solarii, iar fructele și legumele au fost distruse de grindină.
Fermierii din Moldova își evaluează pagubele produse de secetă. Dacă nu va ploua în următoarele zile, culturile sunt compromise
În Moldova pârjolită de secetă, agricultorii îşi evaluează pagubele și îşi pun speranţele în subvenţiile promise de autorități. În sudul ţării, culturile de porumb și floarea soarelui au rezistat până acum, însă se vor usca pe câmp dacă nu va ploua în următoarele zile. Dar prognozele meteorologilor nu dau speranţe fermierilor. Urmează temperaturi caniculare fără precipitații.
Culturi distruse de secetă. Au fost afectate 1,2 milioane de hectare care au fost însămânţate în toamnă
Seceta este mai dură în această vară acolo unde nu există irigații. Sunt fermieri care spun că li s-au compromis și 80% din culturi. Cei mai mulți speră să mai recupereze din bani prin despăgubirile pe care le vor primi de la Ministerul Agriculturii. Aproximativ 200 de euro pe hectar. Alții, cum ne cum au reușit să pornească instalații vechi de irigații.
Inundațiile distrug culturile de cartofi din centrul țării
Pamântul îmbibat de apă şi temperaturile ridicate distrug culturile de cartofi din centrul ţării. Producătorii din Harghita se plâng că, după seceta din primăvară, acum mana cartofului face ravagii. În zonă, ploile torenţiale cad aproape zilnic de mai bine de două săptămâni.
Grindină puternică în Vâlcea și Argeș. Culturi puse la pământ, acoperișuri ciuruite de gheață, copaci doborâți
A fost vreme instabilă în mare parte din ţară. Mai multe localităţi din judeţele Vâlcea şi Argeş au fost lovite puternic de grindină miercuri seară. În comuna vâlceană Mihăeşti, bucăţile de gheaţă au pus la pământ culturile localnicilor, o gospodărie a fost inundată, acoperişurile mai multor case au fost ciuruite, iar mai mulţi copaci au fost doborâţi de vijelie.
Pe urmele iepurilor. Vânătorii din Arad au prins 200 de exemplare care vor ajunge în zone depopulate
Peste 100 de persoane din tot judeţul Arad au participat la misiunea de capturare a iepurilor sălbatici. Animalele s-au înmulţit excesiv, iar agricultorii se plâng că le distrug culturile. Vânătorii au întins plase şi au reuşit să prindă 200 de exemplare.
Localnicii unei comune din Prahova se plâng că mistreții le distrug recoltele
Localnicii unei comune din Prahova au ajuns la disperare. Oamenii se plâng că mistreții le distrug recoltele. Situația a scăpat de sub control, spun localnicii, care cer ajutor. Soluția ar fi împrejmuirea terenurilor, însă costurile sunt mult prea mari.
În Mehedinți și Argeș, ploile torențiale și grindina au distrus tot ce aveau oamenii prin grădini
Oltenia intră de după-amiază sub avertizare cod galben de ploi. Atenționarea meteorologică se va menține până mâine. După câteva zile cu ploi, urmează o altă perioadă cu instabilitate atmosferică accentuată. Va ploua torențial în Dolj, Olt, Mehedinți, Gorj și Vâlcea, unde cantitățile de apă vor depăși 30 de litri pe metru pătrat.
Producții agricole ca în "epoca de aur". Liviu Dragnea: La grâu, secară, s-a depășit o producție de 10 milioane de tone
Liviu Dragnea și Petre Daea raportează producții record la hectar. În stilul care amintește de "epoca de aur", s-a anunțat că la cereale, rapiță și mazăre au fost bătute toate recordurile. Și, bineînțeles, că avem planuri mari și pentru viitor: să irigăm 2 milioane de hectare până în 2020. Deocamdată, în loc de irigații, ne rugăm să plouă.

