De la suprataxa pe energie la fond de solidaritate în energie. Ipoteze de lucru pentru protejarea populației și a economiei. PSD vrea decizie rapidă, PNL nu se grăbește

Subvenţionarea preţului energiei şi gazelor ar putea fi prelungită cu încă 4 luni, până la sfârşitul lunii august, anul viitor. Banii pentru acoperirea costurilor ar urma să vină din suprataxarea cu 100% a profiturilor din energie. Sumele strânse ar urma să asigure un aşa-zis "fond de solidaritate". Deocamdată, dincolo de declaraţii, niciun document oficial nu a ajuns încă pe masa executivului. Contrele dintre social-democraţi şi liberali continuă.

1 septembrie, termen limită pentru soluții în criza energetică. Deocamdată, niciun document concret. Suprataxarea întregului lanț pe energie - ipoteză de lucru. Problema: la ce minister se vor duce încasările

Mai sunt două zile până la 1 septembrie, data convenită de liderii coaliţiei de guvernare ca termen limită pentru găsirea unor soluţii în criza energetică. Deși ca variantă oficială a fost avansată suprataxarea profitului obținut de producători, traderi și furnizori finali, deocamdată nu există niciun document concret care să ajungă pe masa executivului în următoarele zile. Sunt însă în analiză mai multe variante.

Vicepreşedintele PSD Mihai Tudose: Se impunea remanierea ministrului Energiei, Virgil Popescu. Purtătorul de cuvânt al PNL: Ne-am obișnuit cu solicitarea lui Tudose. Remanierea e atributul premierului

Vicepreşedintele PSD Mihai Tudose a declarat astăzi că ministrul Energiei, Virgil Popescu, trebuia demis din guvern pentru că "mare parte din haosul de astăzi" este din cauza sa. În replică, purtătorul de cuvânt al PNL, Ionuţ Stroe, a subliniat că liberalii "s-au obişnuit" cu solicitarea social-democratului Mihai Tudose de a fi remaniat ministrul Energiei şi a reamintit că evaluarea fiecărui membru al guvernului este făcută de premier.

Ultima Oră

Cele mai citite