Criza energiei va influența sezonul de schi. Fiecare stațiune va lua propriile măsuri de economisire
Sezonului de schi se apropie, însă vine cu emoţii în toată Europa. Consumul de energie electrică este o provocare anul acesta. Dacă în unele ţări se elaborează planuri la nivel naţional în privinţa adoptării unor măsuri de economisire a energiei pe domeniile schiabile, la noi, fiecare staţiune va lua propriile măsuri. Schimbările se vor resimţi în buzunarele turiştilor, pentru că tarifele vor fi mai mari la transportul pe cablu. În plus, aşteptările vor fi mai lungi şi nu se ştie încă dacă nocturnele vor mai fi puse în funcţiune.
19 October 2022, 19:38