În lupta cu criza energetică, Europa stinge becul. Măsuri în România. În sediul central al Ministerului de Interne, vor rămâne după ora 18.00 doar angajații care au misiuni 24 de ore din 24

În lupta cu criza de pe piața energiei care a pus stăpânire pe întreaga Europă, România ia primele măsuri printr-un plan de economisire şi... stinge becul. Premierul a anunţat că nu mai aprinde decât jumătate din becurile din Palatul Victoria şi vrea în toată ţara scăderea consumului de curent. În clădirile ministerelor vor fi folosite doar becuri economice, iar în sediul central al MAI vor rămâne după ora 18.00 doar angajaţii care au misiuni 24 din 24.

Preşedintele Iohannis, înaintea reuniunii Consiliului European: Trebuie să găsim soluții pentru a avea energie suficientă disponibilă și la prețuri pe care populația și industria le pot plăti

„Trebuie să găsim soluții pentru a avea energie suficientă disponibilă și la prețuri pe care populația și industria le pot plăti. Asta înseamnă diversificare, asta înseamnă energie verde, asta înseamnă resurse noi, de exemplu gazul din Marea Neagră, și asta înseamnă o interconectare mult, mult mai bună între statele membre decât cea pe care o avem acum” a declarat preşedintele Klaus Iohannis înainte de începerea Consiliului de toamnă de la Bruxelles.

Criza energiei va influența sezonul de schi. Fiecare stațiune va lua propriile măsuri de economisire

Sezonului de schi se apropie, însă vine cu emoţii în toată Europa. Consumul de energie electrică este o provocare anul acesta. Dacă în unele ţări se elaborează planuri la nivel naţional în privinţa adoptării unor măsuri de economisire a energiei pe domeniile schiabile, la noi, fiecare staţiune va lua propriile măsuri. Schimbările se vor resimţi în buzunarele turiştilor, pentru că tarifele vor fi mai mari la transportul pe cablu. În plus, aşteptările vor fi mai lungi şi nu se ştie încă dacă nocturnele vor mai fi puse în funcţiune.

Liderii UE au discutat despre soluții la criza energetică. Se așteaptă propuneri din partea Comisiei Europene privind piața gazelor. K. Iohannis a pledat pentru decuplarea prețului energiei electrice de cel al gazelor

Europa caută zi de zi cele mai bune soluţii pentru a trece cu bine peste iarna care începe. Summitul informal al liderilor europeni de la Praga a avut în centru criza energetică și măsurile care trebuie luate rapid pentru a evita inclusiv o criză socială. Cei 27 au discutat și despre modalitățile prin care pot evita atacurile la infrastructura strategică a UE.

Ultima Oră

Cele mai citite