Italia, paralizată de noul coronavirus. Autoritățile anunță posibile noi restricții

E pandemie! Organizația Mondială a Sănătății a declarat starea de pandemie, din cauza răspândirii masive a coronavirusului. Românii care sunt în Italia și nu pot reveni acasă pot cere sprijinul Ministerului Român de Externe. Autoritățile au început identificarea și localizarea cetățenilor români care sunt în Italia în tranzit, în drum spre România sau în vacanță. Până acum, 30 de persoane au contactat ambasada și consulatele. Toată Italia e în carantină, dar guvernul de la Roma a anunțat că e posibil să aplice și alte restricții. Numărul imbolnavirilor în Peninsulă a depășit 10 de mii. Iar 631 de oameni au fost răpus de coronavirus în Italia.

Mama unei eleve de la Școala 56 din Capitală, infectată cu COVID-19

Situație îngrijorătoare la Școala 56 din Capitală. Mama unei eleve de clasa întâi a fost depistată pozitiv cu COVID-19. Astăzi, inspectorii Direcției de Sănătate Publică au testat și fetița, dar și pe bunicii acesteia și acum se așteaptă rezultatele. Problema este că eleva a mers la școală inclusiv ieri.

Tot mai multe companii și-au trimis angajații să lucreze de acasă

De teama coronavirusului, tot mai multe companii și-au trimis angajații să lucreze de acasă. Primele care au luat măsuri sunt corporațiile din IT și comunicații în care munca la domiciliu era deja o practică uzuală. Economiștii nu exclud însă ca firme din producție, comerț și transporturi, în care nu este posibil lucrul la distanță să își oprească activitatea. Peste 70% dintre agenții economici nu au încă o strategie pentru astfel de situații de criză, arată un studiu.

COVID-19 | Țările europene impun măsuri fără precedent

În Bulgaria s-a anunțat primul deces provocat de coronavirus. Ungaria îşi închide frontierele pentru persoanele venite din Italia, China, Coreea de Sud şi Iran. Peste tot în Europa se iau măsuri speciale de protecție. Sunt suspendate curse aeriene, se închid unități de învățământ, se interzic evenimente publice.

Mai multe școli din țară își continuă cursurile online

Sunt școli în ţară care își continuă orele online. În Buzău toate școlile își vor ține cursurile astfel, pentru că autoritățile locale au implementat platforma necesară. Elevii pot face lecțiile de acasă iar părinții pot să meargă în continuare la serviciu, liniștiți că cei mici vor evita colectivitățile. Și pentru dascăli sistemul on line este benefic: respectă graficul de activități fără să fie nevoiți să recupereze orele pierdute din cauza închiderii școlilor.

Dosar penal pe numele fostului ofițer MAI, depistat cu noul coronavirus. Bărbatul a infectat inclusiv un medic de la spitalul Gerota

Dosar penal pe numele fostului ofiţer MAI în vârstă de 60 de ani depistat pozitiv cu COVID-19 în timp ce era internat la spitalul Dimitrie Gerota din Capitală pentru alte afecţiuni. Acuzaţia este aceea de zădărnicire a combaterii bolilor. Mai mulţi oameni au fost infectaţi din cauza lui, chiar şi un medic gastroenterolog de la spitalul bucureștean.

Ultima Oră

Cele mai citite