Crește numărul cazurilor de infectare cu coronavirus: 7.700 în ultimele 7 zile. De marțea viitoare, se revine la raportarea zilnică a datelor. Spitalele, anunțate să reactiveze planurile COVID

Numărul cazurilor de infectare cu coronavirus crește alarmant de la o săptămână la alta, în România. Ministerul Sănătăţii a anunţat că, începând de marţi, se revine la raportarea zilnică privind cazurile de COVID-19. Direcțiile de sănătate publică le-au cerut deja spitalelor să refacă circuitele pentru pacienții infectați și să își adapteze numărul de paturi.

Fostul director al Unifarm, Adrian Ionel, condamnat la 6 ani şi 8 luni închisoare pentru o mită de 760.000 de euro

Adrian Eugen Ionel, fost director general al Companiei Naţionale Unifarm SA, a fost condamnat vineri de Tribunalul Bucureşti la 6 ani şi 8 luni închisoare cu executare, într-un dosar în care este acuzat că a cerut o mită de 760.000 de euro de la reprezentanţii unei firme, în schimbul atribuirii unui contract de achiziţie de echipamente de protecţie împotriva infectării cu noul coronavirus, respectiv 250.000 de combinezoane şi trei milioane de măşti chirurgicale.

Secțiile Covid ale spitalelor încep să se umple. Medicul Radu Țincu: “Ce ne interesează este să luăm măsuri pentru grupele vulnerabile”

Autorităţile române se pregătesc pentru un nou val de COVID, care ar putea aduce până la 10.000 de cazuri pe zi la sfârşitul verii. Ministrul Sănătăţii a anunţat măsuri de pregătire a sistemului sanitar și a recomandat purtarea măștii de protecție, în special în spațiile închise. Ministrul a atras atenția că și cei care au trecut prin infecţia cu Omicron pot contracta noua variantă a coronavirusului, însă s-a arătat optimist că vom traversa acest val de infectări fără restricții, dacă suntem responsabili.

Din ce în ce mai multe cazuri Covid în spitalele de boli infecțioase. Noi centre de testare vor fi deschise săptămâna viitoare

Numărul tot mai mare de infectări cu Covid-19 începe să se vadă în spitalele de boli infecţioase din toată ţara. Sunt tot mai mulţi pacienţi care au nevoie de îngrijire sub supraveghere medicală. De exemplu, Institutul Matei Balş din Capitală aproape că nu mai poate primi pacienţi noi. Ministerul Sănătății anunţă că va redeschide centrele de testare de săptămâna viitoare, însă până atunci trebuie să mergem la medicul de familie, la farmacie sau la puţinele spitale care mai au astfel de centre deschise.

Rafila: Avem 7726 de cazuri noi de COVID -19 în ultima săptămână. Nu impunem nimic, sunt doar recomandări: Utilizarea măștii în spații închise, evitarea aglomerației. La sfârșitul lui august, ar putea fi 10.000 de cazuri/zi

Ministrul Sănătății, Alexandru Rafila a declarat luni, într-o conferință de presă, că numărul cazurilor de infectare cu SARS COV-2 este în creștere, iar autoritățile recomandă purtarea măștii de protecție în spații închise, în mijloace de transport în comun, evitarea aglomerației, igiena mâinilor, aerisirea spațiilor închise. Rafila a subliniat că este recomandată în continuare vaccinarea, mai ales în cazul persoanelor vulnerabile. În săptămâna 27 iunie - 3 iulie 2022 au fost înregistrate 7.726 cazuri noi de persoane infectate cu SARS CoV-2.

Ultima Oră

Cele mai citite