Cazurile de bullying din școli și licee, mai multe cu o treime față de anul școlar de dinainte de pandemie

Cazurile de bullying iau amploare în unitățile de învățământ! Sunt mai multe cu aproape o treime față de anul școlar de dinainte de pandemie, arată un raport al organizației Salvați Copiii. Recent, la Liceul Tehnologic "Dumitru Mangeron" din Bacău, un elev a fost umilit în toaletă de către colegii săi. Scenele cumplite au fost filmate și au stârnit un val de indignare. Atenție, urmează imagini și informații cu puternic impact emoțional!

4 iunie, Ziua internaţională a copiilor victime ale agresiunii. Povestea unui fost copil soldat din Sudanul de Sud „Nu vreau ca alți copii să sufere așa cum am suferit eu”

În situațiile în care izbucnește un conflict armat, cei mai vulnerabili membri ai societății, copiii, sunt cei mai afectați. Ei sunt recrutaţi în grupuri armate, ucişi în războaie, violaţi, răpiţi, atacaţi în şcoli şi spitale şi le este refuzat accesul umanitar. Cel mai adesea, cu un sprijin adecvat și de durată, ei se pot recupera adesea din experiențele traumatizante și pot juca un rol activ și pozitiv în comunitățile lor. Un final fericit are şi povestea unui tânăr din Sudan, care a fost recrutat la 15 ani într-un grup armat. Rajab este acum mediator şi un adevărat lider pentru tinerii care luptă pentru pace.

Educatoare acuzată că bătea copiii. ”A trântit-o pe oliță și i-a zis să tacă, că o dă afară”

O educatoare de la o creșă din Pitești a fost reținută și ulterior plasată sub control judiciar. Ea este acuzată că a agresat verbal și fizic mai mulți copii, de până în 3 ani, pe care îi avea în grijă. Femeii de 44 de ani i-a fost suspendat dreptul de a profesa pentru următoarele două luni. Vă avertizăm că urmează informații cu impact emoțional.

''Mă hărțuiește constant atât pe rețelele de socializare, cât și la telefon, mi-a trimis și mesaje indecente". Copiii, încurajați de autorități să reclame când sunt agresați

Sute de copii sunt agresați, inclusiv sexual, în România, în fiecare an. Criza COVID și izolarea au determinat creșterea violențelor. Statisticile înregistrează doar cazurile de care au aflat autoritățile. Realitatea din teren este însă mult mai crudă. Sunt încă mulți copii și adolescenți care nu au curaj să reclame că sunt abuzați. Poliția Română și Asociația Telefonul Copilului au lansat o campanie care își propune să îndrume minorii către autorități dacă sunt victime ale agresiunilor.

Acuzații grave de bullying la o școală din județul Caraș-Severin. Directorul liceului: Elevii sunt supravegheaţi şi doar se șicanează reciproc

Părinții unui elev au reclamat că fiul lor este hărțuit și chiar bătut în mod constant de câţiva colegi. Şi acuză cadrele didactice că nu au făcut nimic pentru a-l proteja pe băiat. În cele din urmă, familia elevului a făcut plângere şi la poliţie. Iar agenţii au început verificările. Atenţie, urmează detalii care vă pot afecta emoţional.

Programul Național "Din Grijă Pentru Copii"

În școli și nu numai, actele de violență în rândul copiilor au luat amploare și au devenit chiar un fenomen. Specialiști și autorități au pus la punct un plan care să ducă la reducerea acestor agresiuni.

Tată reținut, bănuit că și-ar fi omorât în bătaie fetița de doi ani. Autopsia a confirmat că micuța ar fi murit din cauza unei hemoragii interne

Sfârșit tragic, în condiții suspecte, pentru o copilă de numai doi ani. Fetița a ajuns în stare gravă la spital și a murit. Când au chemat ambulanța, părinții au susținut că micuța se înecase. Medicii au descoperit că avea vânătăi pe corp, iar autopsia a arătat că de fapt decesul a fost provocat de o hemoragie internă. Principalul suspect este tatăl copilei, care a și fost arestat preventiv. Este acuzat că și-a bătut în mod repetat fetița. Atenție, urmează informații care va pot afecta emoțional!

Cei doi fraţi din satul Globurău au plecat de acasă după ce ar fi fost bătuţi de tatăl lor

Apar detalii tulburătoare în cazul celor doi frați din Caraș Severin dispăruți miercuri seară de acasă. Ei au fost găsiți în viață, însă tatăl este cercetat pentru că i-ar fi bătut. Și nu o dată, spun mai multe surse. De această dată, băiatul mai mare, sătul de tratamentul aplicat de părinte, a luat-o cu el și pe sora lui de trei ani. Cei doi sunt acum în grija unui asistent maternal și vor fi consiliați psihologic. Vă avertizăm că urmează informații cu puternic impact emoțional!

Ultima Oră

Cele mai citite