Caz revoltător în judeţul Neamţ. Vă avertizăm sunt informaţii cu puternic impact emoţional! Doi copii de 13 şi 8 ani au fost supuşi la chinuri inimaginabile chiar de mama lor şi de concubinul acesteia. Au fost bătuţi și violaţi ani la rând. Totul a ieşit la iveală abia acum, când unul dintre copii, băiatul de 13 ani, a reuşit să fugă şi să le spună totul poliţiştilor. Cei doi adulți au fost arestaţi în urmă cu 2 zile.
Numărul bebeluşilor care au murit sau au suferit leziuni grave a crescut cu 20% în Anglia în timpul pandemiei de coronavirus, a atenţionat vineri Oficiul guvernamental pentru standarde în educaţie (Ofsted), citat de dpa.
La 4 iunie este marcată Ziua internaţională a copiilor victime ale agresiunii, prin care sunt recunoscute suferinţele copiilor din întreaga lume, care sunt victime ale abuzului fizic, mental şi emoţional. Această zi confirmă angajamentul ONU de a proteja drepturile copiilor.
Condamnare la închisoare pentru un bărbat din județul Alba care și-a bătut cele trei fiice. Și-a biciuit copiii pentru că vopsiseră cățelul din curte. Judecătorul l-a condamnat la 6 ani și 10 luni de închisoare. Fetele și mama lor primesc acum consiliere psihologică. Atenție, urmează informații care va pot afecta emoțional!
Măsuri blânde în cazul unui bărbat din Mărășești care a agresat sexual trei copii. Individul nu a fost considerat un pericol și este cercetat pentru faptele sale doar sub control judiciar. Mai mult, agresorul a pus alți trei minori să asiste la faptele sale, iar pe aceștia legea nu îi consideră victime.
Un bărbat din Alba și-a biciuit fără milă cele trei copile pentru o năzdrăvănie. Vânătăile și rănile de pe corpul micuțelor au fost observate de o femeie din localitate care a alertat autoritățile. Bărbatul a fost arestat, iar Direcția de Protecție a Copilului face o anchetă. Vă avertizăm: urmează informații și imagini care vă pot afecta emoțional!
Cazul femeii care şi-a bătut cu sălbăticie băiatul până l-a omorât vorbește de mentalități care viciază societatea românească. Legea interzice violenţa, dar cei mai mulţi români închid ochii, deşi ar trebui să alerteze autorităţile. În cazul din judeţul Cluj, lumea ştia de bătăi, dar nimeni nu a făcut nimic.
Ies la iveală informații cutremurătoare despre tatăl din județul Galați care și-a bătut copiii și a și filmat scena. Acum mai bine de 20 de ani, bărbatul și-a ucis fosta soacră. După ce și-a ispășit pedeapsa și-a refăcut viața. Actuala soție povestește calvarul prin care a trecut alături de el, acesta fiind și motivul pentru care a plecat din țară. Acum, femeia este hotărâtă să ia copiii cu ea. Vă avertizăm că urmează detalii care va pot afecta emoțional.
Supărat că a fost părăsit de soție, un bărbat din județul Galați și-a luat la bătaie cei doi copii de 2 și 5 ani. A filmat totul cu telefonul mobil apoi a trimis imaginile mamei. Disperată, femeia, care se afla la muncă în Anglia, și-a sunat nașul, care a anunțat imediat poliția. Acum, copiii se afla in custodia statului, iar bărbatul a primit ordin de restricție.