Copaci și stâlpi de electricitate, puși la pământ de furtuni violente în țară. Acoperișul Gării Sinaia, smuls de vânt

Furtunile violente care au făcut ravagii aseară în vestul țării, unde a căzut grindină, iar vântul a pus la pământ zeci de copaci și stâlpi de electricitate, s-au mutat pe parcursul zilei de azi spre est. În stațiunea Sinaia din Prahova a fost alertă de vreme severă și 14 persoane au fost transportate la spital pentru îngrijiri medicale. Acoperișul gării a fost smuls de rafalele puternice și mai mulți arbori căzuți au blocat șoseaua. Și traficul feroviar a fost întrerupt, iar trenurile încă au întârzieri de sute de minute.

Ploile torenţiale şi vijeliile au făcut pagube în mai multe judeţe şi în Capitală

Ploile torenţiale şi vijeliile au făcut pagube în mai multe judeţe. Ruperile de nori au fost însoţite de tunete, fulgere şi grindină, pe alocuri de mari dimensiuni. În sudul ţării, multe bazine legumicole au fost afectate de fenomenele extreme, iar gospodarii şi-au văzut culturile distruse. Aversele şi furtunile au continuat şi azi, iar meteorologii au emis cod galben valabil până aproape de miezul nopţii.

Ultima Oră

Cele mai citite