Ploile torenţiale şi vijeliile au făcut pagube în mai multe judeţe şi în Capitală
Ploile torenţiale şi vijeliile au făcut pagube în mai multe judeţe. Ruperile de nori au fost însoţite de tunete, fulgere şi grindină, pe alocuri de mari dimensiuni. În sudul ţării, multe bazine legumicole au fost afectate de fenomenele extreme, iar gospodarii şi-au văzut culturile distruse. Aversele şi furtunile au continuat şi azi, iar meteorologii au emis cod galben valabil până aproape de miezul nopţii.
În Mehedinţi, o furtună puternică a făcut prăpăd aseară. Vântul a bătut cu peste 80 de kilometri la oră şi a plouat torenţial. Zeci de pomi fructiferi au fost rupţi de vijelie, culturile de legume, porumb şi viţă de vie au fost distruse de grindină şi câteva case au fost inundate.
Satul Balotești a fost cel mai afectat de vremea extremă. A plouat cu gheaţă şi în localitățile Răscolești și Scânteiești. Oamenii s-au speriat de violenta vijeliei.
Este a doua furtună din acest an care produce pagube extrem de mari şi care îi lasă pe oameni fără recolte.
Şi Capitala a fost măturată aseară de o furtună de cod portocaliu. Mai mulţi copaci rupţi de vânt au ajuns pe carosabil, iar autorităţile au intervenit de urgenţă pentru îndepărtarea lor.
Locuitorii au fost avertizaţi prin mesaje RO-ALERT cu privire la fenomenele extreme, descărcări electrice şi grindină de mari dimensiuni.
La Iaşi străzile s-au transformat aseară în adevărate râuri după o furtună puternică. Circulația a fost îngreunată după ce canalizările nu au mai făcut faţă. Ploaia torenţială şi grindina au afectat mai multe localităţi din judeţ.
Meteorologii au emis o nouă atenţionare cod galben de ploi torenţiale si vijelii valabila astăzi până la ora 23 pentru Muntenia, Dobrogea, estul Olteniei, sudul Moldovei și local în zona de munte.
Cod galben de vreme rea este şi în Capitală, până aproape de miezul nopţii.

