Imagini exclusive: Apocalipsă la Broșteni: 2.300 de oameni au pierdut totul într-o noapte. Viitura a luat vieți, case

Situaţia rămâne dramatică în Broşteni, judeţul Suceava, acolo unde peste 2.300 de oameni au pierdut tot ce aveau într-o singură noapte, după ce puhoaiele au năvălit peste ei. Drama trăită de localnici este fără margini, iar imaginile sunt apocaliptice: case distruse, smulse din pământ, măşini îngropate sub tone de nămol şi pietriş. Drumuri și poduri rupte.

Protest al silvicultorilor în faţa Ministerului Mediului, Apelor şi Pădurilor

Federaţia Sindicatelor din Silvicultură Silva organizează, miercuri, un amplu protest la sediul Ministerului Mediului, Apelor şi Pădurilor (MMAP), sindicaliştii fiind nemulţumiţi de campania de presă iniţiată de ministrul Mediului, despre care afirmă că este realizată în scopul discreditării Regiei Naţionale a Pădurilor şi compromiterii publice a angajaţilor Romsilva.

Ploile torenţiale şi vijeliile au făcut pagube în mai multe judeţe şi în Capitală

Ploile torenţiale şi vijeliile au făcut pagube în mai multe judeţe. Ruperile de nori au fost însoţite de tunete, fulgere şi grindină, pe alocuri de mari dimensiuni. În sudul ţării, multe bazine legumicole au fost afectate de fenomenele extreme, iar gospodarii şi-au văzut culturile distruse. Aversele şi furtunile au continuat şi azi, iar meteorologii au emis cod galben valabil până aproape de miezul nopţii.

Ultima Oră

Cele mai citite