ape
Localnicii din Timiș răsuflă ușurați după ce vârful de viitură de pe râul Bega a trecut aseară fără a provoca mari pagube. Inițial, autoritățile au întărit digurile și au mobilizat echipe de intervenție cu motopompe în zona comunei Balinţ, una dintre cele mai afectate după inundațiile din ultimele zile. Debitele râului rămân însă ridicate, iar în zona sunt în continuare valabile o avertizare Cod portocaliu și o atenționare Cod galben de inundații.
Bărbat dat dispărut în Curtea de Argeș. Ar fi căzut într-un pârâu de pe o punte improvizată. Autorităţile îl caută de mai multe ore
Autoritățile continuă căutarea bărbatului de 47 de ani dispărut vineri într-un pârâu din Curtea de Argeş. Din momentul dispariției și până acum, forțele de intervenție ale Detașamentului de Pompieri Curtea de Argeș au periat toată zona în care a fost văzut ultima oară. Pentru ca acțiunea să fie cât mai eficientă, efectivele au fost organizate în patrule care au lucrat toată noaptea în schimburi de patru ore.
Inundații în Bistrița-Năsăud, Mehedinţi şi Caraş-Severin. Apa a inundat zeci de gospodării
Ploaia şi topirea zăpezii au dus, ieri după amiază, la creşterea nivelului apei râului Sălăuța din Bistrița - Năsăud. Apa a ieşit din matcă şi a inundat zeci de gospodării din localitatea Coșbuc. A fost în pericol podul acoperit, din lemn, monument istoric. Precipitațiile abundente au dus la inundații și în județele Mehedinţi şi Caraş-Severin.
Cel mai modern sistem de colectare a deșeurilor din ape a fost instalat la Oradea
Un sistem complex de colectare a deşeurilor plutitoare a fost inaugurat la Oradea. Conceput de o Asociaţie din Olanda, dispozitivul prinde într-o cuşcă gunoaiele de pe cursul de apă. Echipamentul, testat în mai multe ţări europene, dar şi în Filipine sau Indonezia, va fi folosit în premieră în România pe Crişul Repede.
Alba: Pagube importante în localitatea Ocoliș, după inundații istorice. Viitura a ajuns la Abrud
Prăpăd în Alba din cauza unor ploi extreme. Şi acum este în vigoare un cod roşu de inundaţii în zonă. Zeci de case au fost inundate, mai multe drumuri sunt distruse şi reţele de utilităţi avariate în comuna Ocoliş. Aici, în 5 ore, s-au adunat peste 200 de litri pe metru pătrat, iar viitura a lăsat în urmă un dezastru.
Germania: Peste 100 de morți și zeci de dispăruți după inundații și alunecări de teren. Este cea mai mare catastrofă naturală din Germania postbelică
Dezastru şi teroare. Aşa descrie presa germană atmosfera din ţară, după inundaţiile cumplite al căror bilanţ depăşeşte o sută de morţi şi zeci de persoane dispărute. Chiar în această dimineaţă, o alunecare de teren a făcut noi victime în apropiere de Koln. Sunt grav afectate şi Belgia, unde au murit 11 oameni, dar şi Olanda, Luxemburg şi Elveţia. Ţări din întreaga lume trimit mesaje de solidaritate şi se oferă să dea ajutor.
Inundații puternice în vestul Europei. În Germania s-au revărsat trei râuri importante
Inundațiile au creat probleme în mai multe țări din vestul Europei. 33 de oameni și-au pierdut viața în vestul continentului în urma unor puternice inundații. Parți din Germania, Olanda, Belgia si Luxemburg sunt sub ape. Cea mai gravă situație este în Germania unde s-au revărsat trei râuri importante.
Destine distruse de ape în Galați și Vrancea. Pompierii scot noroiul din casele oamenilor și fac îndiguiri cu saci de nisip
Potopul din ultimele zile a pus la grea încercare locuitorii din Galați și Vrancea. La Bilieşti, în Vrancea, a fost cel mai rău. Inundațiile au lăsat în urmă gospodării în ruină și oameni deznădăjduiți. Autoritățile privesc cu neputință la apele care refuză să se retragă pentru că pământul e deja suprasaturat. Pompierii au adus motopompe de mare capacitate, dar nu au unde să evacueze apa din gospodării pentru că și canalele de irigații din jur sunt pline. Până la ora 22, șapte județe rămân sub cod portocaliu și mai bine de jumătate din țară, sub cod galben de averse torențiale, descărcări electrice, vijelii și grindină.
După coduri roșii și portocalii, vremea se încălzește. Riscul fenomenelor meteo extreme rămâne
Dacă la Timişoara oamenii nu ştiu ce să facă să scape de căldură, în capătul opus al țării, un ciclon extra-tropical ne ține în case deja de prea multe zile. S-a oprit deasupra Mării Negre și a adus valul de ploi torenţiale. Vremea se încălzeşte, dar vom suporta greu căldura, spun meteorologii, pentru că umiditatea e mare. Mai mult, ar putea apărea fenomene meteo extreme - tornade şi furtuni violente.

