Riscul de inundaţii de pe râul Bega s-a diminuat, cotele de inundaţie, depăşite la staţiile Balinţ şi Chizătău

Localnicii din Timiș răsuflă ușurați după ce vârful de viitură de pe râul Bega a trecut aseară fără a provoca mari pagube. Inițial, autoritățile au întărit digurile și au mobilizat echipe de intervenție cu motopompe în zona comunei Balinţ, una dintre cele mai afectate după inundațiile din ultimele zile. Debitele râului rămân însă ridicate, iar în zona sunt în continuare valabile o avertizare Cod portocaliu și o atenționare Cod galben de inundații.

Bărbat dat dispărut în Curtea de Argeș. Ar fi căzut într-un pârâu de pe o punte improvizată. Autorităţile îl caută de mai multe ore

Autoritățile continuă căutarea bărbatului de 47 de ani dispărut vineri într-un pârâu din Curtea de Argeş. Din momentul dispariției și până acum, forțele de intervenție ale Detașamentului de Pompieri Curtea de Argeș au periat toată zona în care a fost văzut ultima oară. Pentru ca acțiunea să fie cât mai eficientă, efectivele au fost organizate în patrule care au lucrat toată noaptea în schimburi de patru ore.

Cel mai modern sistem de colectare a deșeurilor din ape a fost instalat la Oradea

Un sistem complex de colectare a deşeurilor plutitoare a fost inaugurat la Oradea. Conceput de o Asociaţie din Olanda, dispozitivul prinde într-o cuşcă gunoaiele de pe cursul de apă. Echipamentul, testat în mai multe ţări europene, dar şi în Filipine sau Indonezia, va fi folosit în premieră în România pe Crişul Repede.

Germania: Peste 100 de morți și zeci de dispăruți după inundații și alunecări de teren. Este cea mai mare catastrofă naturală din Germania postbelică

Dezastru şi teroare. Aşa descrie presa germană atmosfera din ţară, după inundaţiile cumplite al căror bilanţ depăşeşte o sută de morţi şi zeci de persoane dispărute. Chiar în această dimineaţă, o alunecare de teren a făcut noi victime în apropiere de Koln. Sunt grav afectate şi Belgia, unde au murit 11 oameni, dar şi Olanda, Luxemburg şi Elveţia. Ţări din întreaga lume trimit mesaje de solidaritate şi se oferă să dea ajutor.

Destine distruse de ape în Galați și Vrancea. Pompierii scot noroiul din casele oamenilor și fac îndiguiri cu saci de nisip

Potopul din ultimele zile a pus la grea încercare locuitorii din Galați și Vrancea.  La Bilieşti, în Vrancea, a fost cel mai rău. Inundațiile au lăsat în urmă gospodării în ruină și oameni deznădăjduiți. Autoritățile privesc cu neputință la apele care refuză să se retragă pentru că pământul e deja suprasaturat. Pompierii au adus motopompe de mare capacitate, dar nu au unde să evacueze apa din gospodării pentru că și canalele de irigații din jur sunt pline. Până la ora 22, șapte județe rămân sub cod portocaliu și mai bine de jumătate din țară, sub cod galben de averse torențiale, descărcări electrice, vijelii și grindină.

După coduri roșii și portocalii, vremea se încălzește. Riscul fenomenelor meteo extreme rămâne

Dacă la Timişoara oamenii nu ştiu ce să facă să scape de căldură, în capătul opus al țării, un ciclon extra-tropical ne ține în case deja de prea multe zile. S-a oprit deasupra Mării Negre și a adus valul de ploi torenţiale. Vremea se încălzeşte, dar vom suporta greu căldura, spun meteorologii, pentru că umiditatea e mare. Mai mult, ar putea apărea fenomene meteo extreme - tornade şi furtuni violente.

Ultima Oră

Cele mai citite