ape
Șeful Executivului a susținut duminică după-amiază o nouă ședință cu prefecții, în sistem de videoconferință, pe tema inundațiilor din ultimele zile. Florin Cîțu a anunțat că se va institui prin hotărâre de guvern o derogare de la procedura normală pentru acordarea ajutoarelor de urgență și că va verifica personal cum sunt acordate aceste ajutoare. De asemenea, el i-a trimis pe reprezentanții guvernului în teren, inclusiv pentru a vorbi cu organizatorii evenimentelor în aer liber, evenimente programate în aceste zile, pentru a-i informa despre riscurile la care se expun.
Imaginile operațiunii de urgență după viitura de la Nereju. Un salvator a coborât de 12 ori pe frânghii pentru a prelua fiecare muncitor din grupul surprins de ape pe o limbă de pământ
Toată ţara a urmărit cu sufletul la gură operaţiunea de sâmbătă, din Vrancea, unde 12 muncitori au fost recuperaţi din mijlocul apelor. Echipe ale jandarmilor și salvamontiştilor au încercat ore în şir să ajungă la ei. Oamenii rămăsesera izolați încă de vineri seara. Au petrecut noaptea și ziua de ieri înghesuiţi în vagoanele de pe o limbă de pământ. Apa putea ajunge la ei în orice clipă.
După o noapte de groază, cei 12 muncitori forestieri izolați de o viitură pe râul Zăbala din Vrancea au fost salvați cu ajutorul unei tiroliene. Un salvamontist a reușit să îi aducă la mal pe toți cei prinși în mijlocul apelor
Singuri în mijlocul infernului! 12 persoane au rămas izolate de o viitură pe râul Zăbala, în județul Vrancea. Oamenii au stat toată noaptea cu frica în suflet, temându-se că apa îi va înghiți. Imaginile surprinse de localnici sunt sfâșietoare. Salvatorii au făcut încercări disperate să ajungă la oameni. Însă nici măcar elicopterul nu a putut fi folosit din cauza condițiilor meteo potrivnice. În cele din urmă, printr-un sistem improvizat de tip tiroliană, cei 12 oameni au salvați. Salvamontiști din județele Vrancea, Bacău și Covasna au participat la misiune.
Două persoane au murit după viiturile puternice din ultimele 24 de ore. Noapte de veghe și de spaimă, pagube uriașe în Vrancea: "La mila lui Dumnezeu stăm"
În Neamț, un bărbat a fost luat de viitură chiar din faţa casei şi un altul a fost luat de ape, după ce podeţul pe care încerca să-l traverseze s-a rupt cu el. Niciunul nu a mai putut fi salvat. Inundaţiile au provocat pagube în sute de gospodării din 50 de localităţi. Vă avertizăm, sunt imagini și informaţii cu puternic impact emoțional!
IGSU: 49 de localităţi din 18 judeţe au fost afectate în urma precipitaţiilor; doi oameni luaţi de viituri
În 49 de localităţi din 18 judeţe au fost înregistrate efecte ale precipitaţiilor abundente căzute în ultimele 24 de ore, două persoane fiind luate de viituri, a anunţat, sâmbătă, Inspectoratul General pentru Situaţii de Urgenţă (IGSU).
INHGA: Cod galben de inundaţii pe râuri din 13 judeţe, până marţi la ora 16:00
Institutul Naţional de Hidrologie şi Gospodărire a Apelor a emis luni după-amiaza, o atenţionare Cod galben de inundaţii, pentru râuri din 13 judeţe, valabilă până marţi, la ora 16:00.
Cod roşu de inundaţii pe un afluent al râului Crasna, județul Satu-Mare. Zeci de persoane au fost evacuate din calea apelor
Autorităţile din Vestul ţării sunt în alertă. Zeci de persoane au fost evacuate din calea apelor. Institutul Naţional de Hidrologie şi Gospodărire a Apelor (INHGA) a emis, joi, o atenţionare Cod roşu de inundaţii, valabilă pe un afluent al râului Crasna.
Cod portocaliu de inundații pe râuri din Satu-Mare, Maramureș, Bistrița-Năsăud, până marți; Cod galben pe alte 20 de cursuri
Institutul Naţional de Hidrologie şi Gospodărire a Apelor (INHGA) a emis, duminică, o nouă avertizare Cod portocaliu de inundaţii, valabilă până marţi după-amiaza pe trei râuri din judeţele Satu Mare, Maramureş şi Bistriţa-Năsăud.
Avertizare Cod galben de inundații pe râuri din 25 de județe
Institutul Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor (INHGA) a emis, vineri, o avertizare cod galben pe râuri din 25 de județe, care intră în vigoare sâmbătă la ora 6.00 și este valabilă până duminică, la ora 10.00.

