concert
Concursul Internațional George Enescu, ediția 2020, începe sâmbătă. Gala de deschidere și cele două faze ale competitei artistice vor avea loc exclusiv online. Televiziunea Română este și anul acesta coproducător și partener oficial al Consursului
Festivalul internaţional EUROPAfest 2020, transmis online
Festivalul internaţional EUROPAfest 2020 se desfăşoară începând din 16 iulie până la 25 iulie, evenimente urmând să fie transmise, de la ora 20.00, prin live streaming pe reţelele de socializare Facebook şi YouTube de pe scena Sălii Auditorium a Palatului Regal.
Concert în memoria fostului director al sitului arheologic din Palmyra, Khaled al-Assad, în Italia
Riccardo Mutti a dirijat orchestra simfonică a sirienilor din exil, alături de artiști italieni, într-un concert dedicat memoriei fostului director al sitului arheologic din Palmyra. Khaled al-Assad a fost răpit și ucis de teroriștii din Statul Islamic.
Distracţie şi voie bună la concertul drive-in de la Romexpo Bucuresti
A fost distracţie şi voie bună sâmbătă seară la Romexpo, în Capitală, unde a avut loc al doilea concert drive-in. A fost un concert care a respectat distanţarea impusă de autorităţi.
Concert-omagiu dedicat românilor din Marea Britanie care lucrează în prima linie în lupta contra COVID-19
Institutul Cultural Român din Londra și Ambasada României în Marea Britanie au organizat joi, 4 iunie, un eveniment special de celebrare a contribuției extraordinare adusă de comunitatea românească din Marea Britanie în lupta împotriva pandemiei. Concertul susținut de Sascha Bota (violă) și Cameron Roberts (pian) fusese inițial programat să aibă loc la începutul lunii aprilie în cadrul seriei Enescu a ICR Londra, în fața unui public de 200 de iubitori ai muzicii clasice. În noul format, evenimentul a fost transmis pe canalele de social media ale celor două instituții, cât și ale altor organizații românești, fiind vizionat de o audiență de peste 11.000 de persoane.
La Barcelona a avut loc primul concert în sală. După o pauză de aproape 3 luni, cel mai mare cinematograf din Sarajevo s-a redeschis
În Barcelona a avut loc primul concert într-un spațiu închis. Artiștii au cântat în faţa unui public de 20 de persoane. În Balcani și cinematografele încep să-și deschidă porțile, dar pentru un număr restrâns de spectatori. Sălile au fost amenajate special, iar sistemele de ventilație au fost dotate cu filtre ultraperformante.
Timișoara: Muzică de la balcon. Organizatorii nu au anunțat evenimentul pentru a nu încuraja adunările publice
După 2 luni de izolare, timișorenii din trei cartiere au ascultat muzică live, chiar de acasă. Concertele inedite au fost ținute de artiști… din balcoanele locuințelor. Dorul de muzică era mare așa încât oamenii au ieșit la geamuri, au dansat și au aplaudat.
Artiștii Filarmonicii din Sibiu au cântat în fața instituției pentru trecători
Cultura a înregistrat şi ea pierderi în ultima perioadă, atât la nivelul instituţiilor şi companiilor, dar şi pentru românii dornici de spectacole. Vestea bună e că de astăzi s-au deschis muzee şi librării din ţară. Dar distanţarea şi regulile de igiena trebuie respectate.
Spectacol-eveniment online la TVR 1: Deschideți poarta soarelui
Șlagărul lui Anton Șuteu a devenit un motiv de bucurie pentru artiștii români și o rază de optimism, în criza pe care întreg mapamondul o travesează. De la ora 22:00, la TVR1, începe cel mai aşteptat show online din România. „Deschideţi poarta soarelui". Imnul cântat cândva de Dida Drăgan a fost preluat de peste 70 de cântăreți care s-au reunit într-un spectacol-eveniment.

