Maraton medical la Iași. Patru oameni au primit câte un rinichi de la pacienţi aflaţi în moarte cerebrală
Patru oameni din Iaşi, Bârlad şi Buzău au scăpat de calvarul şedinţelor de dializă pe care le făceau săptămânal. Bolnavii au fost supuşi unor transplanturi de rinichi la Spitalul Parhon din Iaşi. Acest maraton medical a fost posibil după ce, la sfârşitul săptămânii trecute, organele au fost prelevate de la pacienţi aflaţi în moarte cerebrală.
23 September 2025, 12:44 (actualizat 23 September 2025, 14:08)