Maraton medical la Iași. Patru oameni au primit câte un rinichi de la pacienţi aflaţi în moarte cerebrală
Patru oameni din Iaşi, Bârlad şi Buzău au scăpat de calvarul şedinţelor de dializă pe care le făceau săptămânal. Bolnavii au fost supuşi unor transplanturi de rinichi la Spitalul Parhon din Iaşi. Acest maraton medical a fost posibil după ce, la sfârşitul săptămânii trecute, organele au fost prelevate de la pacienţi aflaţi în moarte cerebrală.
Petru Coțac are 49 de ani și locuiește în Bârlad. În ultimii 3 ani mergea la spital de 3 ori pe săptămână ca să facă dializă.
Petru Coțac, pacient: Într-adevăr, este chinuitor. De trei ori pe săptămână să mergi la dializă: marțea, joia, sâmbătă, toată ziua – de dimineață, de la ora 10.00, până seara la ora 18.00. Nu ești în rând cu lumea. Uiți de toate.
Nu a găsit în familie un donator compatibil, dar și-a păstrat optimismul. Vestea care i-a schimbat viața a venit la sfârșitul săptămânii trecute.
Petru Coțac, pacient: Am fost sunat de 3 ori. De 2 ori am venit aici. Prima dată nu a fost cu nororc.
Adrian Covic, coordonatorul Centrului de Transplant Renal, Iași: A fost un adevărat maraton de transplant la Iași: două recoltări și patru cazuri efectuate în 24 de ore. Cazuri speciale, pentru că a fost o muncă non-stop, peste 24 de ore.
Ceilalți 3 pacienți care au primit câte un rinichi, la sfârșitul săptămânii trecute, au vârste între 19 și 39 de ani. Cel mai tânăr dintre ei făcea dializă de 12 ani.
Ionuț Nistor, purtător de cuvânt, Spitalul C. I. Parhon Iași: În acest context al celor peste 400 de pacienți care sunt pe lista de așteptare, și sunt și 10 copii pe listă, vreau să le mulțumesc familiilor donatorilor. Fără programul de transplant nu putem oferi o șansă reală pacienților aflați pe dializă.
De la începutul anului, la Centrul de Transplant Renal din cadrul Spitalului Parhon din Iași au fost făcute 34 de intervenții. 20 dintre acestea au fost cu organe prelevate de la pacienți în moarte cerebrală.

