Casa Regală a României
Irina Margareta Nistor, Mihai Covaliu, avocatul Ioan Luca Vlad şi Doina Levintza sunt doar câteva dintre personalităţile româneşti decorate aseară de Majestatea Sa Margareta pentru activitatea lor.
Curajul, recompensat de Casa Regală a României. Jurnalista Alina Grigore și operatorul Mihai Florea au fost premiați
Seară regală dedicată curajului civic. Este modul în care Familia Regală a României a dorit să le mulţumească celor care şi-au pus în pericol vieţile în zone de conflict pentru ca noi să avem informaţii sau pentru a ajuta oamenii afectaţi de pandemie şi război. Jurnalişti şi reprezentanţi ai mai multor ONG-uri au fost premiaţi la Palatul Regal.
147 de ani de la naşterea Reginei Maria, „Mama Regină“, „Mama răniţilor“, „Regina-soldat“ sau „al doilea soare“ pentru România, așa cum îi ura George Coșbuc
Se împlinesc 147 de ani de la naşterea Reginei Maria, simbolul Unirii şi al României Mari. Puţini ştiu că, pe lângă rolul important pe care l-a avut în Primul Război Mondial, suverana României Mari a fost şi un bun diplomat. Regina Maria a fost primul şef de stat care a pus România pe harta lumii. A ajuns chiar şi în Belgia, în inima Uniunii Europene, iar oamenii au primit-o cu mult entuziasm. Regina Maria a României a murit pe 18 iulie 1938, la vârsta de 62 de ani.
Campioni la nataţie, felicitați de Familia Regală, la Palatul Elisabeta. David Popovici: Avem o misiune simplă, aceea de a îndemna cât mai multă lume către sport
Majestatea Sa Margareta şi Alteţa Sa Regală Principele Radu au primit, luni, la Palatul Elisabeta, o delegaţie formată din tineri sportivi, campioni la nataţie. Au fost prezenţi sportivii David Popovici, Robert Glinţă, Vlad Stancu, Patrick Dinu, Ştefan Cozma, Alexandru Constantinescu, Aissia Prisecariu, Anastasia Bako, Constantin Popovici, alături de antrenorii lor, precum şi de membri ai conducerii Federaţiei Române de Nataţie şi Pentatlon Modern.
Principele Consort Radu a semnat în Cartea de Condoleanţe deschisă la București în memoria Reginei Elisabeta a II-a
Principele Consort Radu a semnat în Cartea de Condoleanţe deschisă la Ambasada Regatului Unit al Marii Britanii şi Irlandei de Nord în urma decesului Reginei Elisabeta a II-a.
Weekend la Palatul Elisabeta. Reședința regală este deschisă vizitatorilor în fiecare sfârșit de săptămână
Cine nu a plecat din Bucureşti, în acest weekend, s-a putut ascunde de soarele puternic şi la Palatul Elisabeta, care şi-a deschis porţile pentru vizitatori. Oamenii au fost fascinaţi de atmosfera din palat şi au aflat şi cum e să fii oaspete al Familiei Regale. Şi cei pasionaţi de maşini de epocă au avut ce admira.
84 de ani de la moartea Reginei Maria, „Mama Regină“, „Mama răniţilor“, „Regina-soldat“ sau „al doilea soare“ pentru România, așa cum îi ura George Coșbuc
Se împlinesc 84 de ani de la moartea Reginei Maria, simbolul Unirii şi al României Mari. Puţini ştiu că, pe lângă rolul important pe care l-a avut în Primul Război Mondial, suverana României Mari a fost şi un bun diplomat. Regina Maria a fost primul şef de stat care a pus România pe harta lumii. A ajuns chiar şi în Belgia, în inima Uniunii Europene, iar oamenii au primit-o cu mult entuziasm. Regina Maria a României a murit pe 18 iulie 1938, la vârsta de 62 de ani.
Inspiraţi de regina României, mai mulţi elevi au participat la Concursul Internațional de creație originală „Basmele Reginei Maria"
Curtea Palatului Elisabeta s-a umplut de copii talentaţi veniți din ţară şi din străinătate pentru a-şi vedea visurile împlinite. Fie că a fost vorba despre un basm, o poveste, un desen sau o lucrare grafică, creaţiile elevilor au fost premiate şi, mai important, publicate în prima lor carte.
EXCLUSIV Rămășițele Prințului Mircea vor fi strămutate de la Bran, la Curtea de Argeş. Al şaselea copil al Reginei Maria şi al Regelui Ferdinand a murit la trei ani, de febră tifoidă
Familia Regală vrea sa mute rămăşiţele pământeşti ale Prinţului Mircea de la Bran la Curtea de Argeş. Evenimentul, care se anunţă plin de emoţie, depinde de un aviz al Ministerului Culturii. Mircea a fost cel de-al şaselea copil al Reginei Maria şi al Regelui Ferdinand şi a murit, la trei ani. Osemintele sale au fost mai fost strămutate, în urmă cu 82 de ani, de la Mănăstirea Cotroceni la Castelul Bran. Întreaga poveste, în exclusivitate, într-un reportaj realizat de Camelia Csiki.

