Renunțăm la o parte din vaccinuri anti Covid și închidem centre de imunizare. Dar pandemia nu a trecut

România renunță, momentan, la o parte din vaccinurile anticovid comandate de Uniunea Europeană. Unele centre de vaccinare se închid sau își reduc programul pentru că nu mai au pe cine imuniza. Dar specialiştii avertizează că un val patru este iminent şi va fi provocat de o tulpină mult mai contagioasă. Cât de grav va fi depinde de numărul de români vaccinaţi. Autorităţile vor începe o nouă campanie de vaccinare la sate.

Mici și vaccin anti Covid în Piața Obor din Capitală, de vineri până duminică

Vaccin, mici şi muştar în Capitală. În Piaţa Obor s-a inaugurat centrul de imunizare anti-covid, iar multe dintre persoanele care s-au vaccinat au primit 3 mici gratis şi o sticlă de apă rece. Oamenii spun că nu au stat la coadă pentru mici, le-a fost mai uşor să se vaccineze aproape de casă, cu Pfizer şi Johnson & Johnson.

Scenariu: Program de patru ore în centrele de vaccinare anti Covid. Interesul oamenilor din unele localități este extrem de scăzut

Autorităţile iau în calcul scurtarea programului de imunizare în unele centre de vaccinare sau chiar sistarea temporară a activităţii acestora. Totul din cauza interesului scăzut al oamenilor pentru imunizare. Deşi pe un singur flux ar putea fi vaccinate o sută de persoane în 12 ore, în unele centre se vaccinează 25. Merge bine însă campania de vaccinare a copiilor cu vârsta între 12 şi15 ani.

Peste 4 milioane de persoane au fost vaccinate anti Covid cu schemă completă în România. 49.467 în ultimele 24 de ore

Marți am depășit pragul de 4 milioane de persoane vaccinate cu schemă completă în cadrul campaniei naționale de vaccinare împotriva Covid-19. Iar în ultimele 24 de ore, au fost imunizate 49.467 de persoane, anunță Comitetul naţional pentru vaccinarea anti-COVID, potrivit datelor puse la dispoziţie de INSP prin aplicaţia Registrul Electronic Naţional al Vaccinărilor.

Imunizarea anti-COVID, etapa din om în om. Ministrul Sănătății a vaccinat într-un sat din Vaslui

Aproape 21 de mii de persoane s-au imunizat împotriva covid cu prima doză de ser în ultimele 24 de ore. Medicii atrag atenția că ar fi cea mai mare greșeală să ne relaxam înainte de a învinge pandemia. Din acest motiv, duc muncă de lămurire cu orice ocazie cu oamenii care se tem de vaccin. Ministrul Sănătății a mers din nou să vaccineze într-o localitate din provincie, însoțită acum de un medic din Botoșani, care a făcut minuni în satul său.

Ultima Oră

Cele mai citite