Peste 20 de poliţiști din Capitală sunt cercetați pentru că ar fi primit mită de la şoferi. Sumele erau de 2.000 de lei, iar cei care nu aveau banii la ei erau însoțiți de oamenii legii până la bancomat

19 polițiști de la Poliția Rutieră din Capitală și 4 polițiști locali sunt cercetați pentru că ar fi luat mită de la șoferi. Sumele erau cât un salariu mediu în România - 2.000 de lei. Iar dacă șoferii nu aveau bani la ei, polițiștii s-ar fi oferit chiar să îi însoțească la bancomat. Toate acestea s-ar fi petrecut în ultimele 3 luni, spun surse judiciare. Suspecții sunt audiați în această seară.

Controale în trafic

Acțiune de amploare azi noapte în Capitală a polițiștilor de la brigada rutieră, împreună cu inspectorii de la registrul auto român. Principalii vizați au fost motocicliștii, dar și autoturismele, care nu corespund din punct de vedere tehnic sau au modificări neomologate. Au fost controlate peste 50 autovehicule, din care 10 motociclete și au fost aplicate 40 de sancțiuni contravenționale, în valoare de peste 24.500 lei.

Ultima Oră

Cele mai citite