Noapte albă la expoziția lui Constantin Brancuşi. Timişorenii au putut vizita gratuit celebrele opere

A fost noapte albă la Muzeul Naţional de Artă din Timişoara! Timp de 12 ore, timişorenii au putut vizita gratuit celebra expoziţie cu operele lui Constantin Brâncuşi. Maratonul cultural s-a încheiat în joi dimineaţă la ora 8:00. Acţiunea a fost organizată cu prilejul împlinirii a 34 de ani de când Timişoara a devenit primul oraş liber de comunism din România.

Operele expoziţiei 'Brâncuşi: surse româneşti şi perspective universale' au ajuns la Timişoara, Capitala Europeană a Culturii

Cele peste 100 de piese, evaluate la peste o jumătate de miliard de euro şi care vor fi expuse pe simezele Muzeului Naţional de Artă din Timişoara (MNArT) în cadrul expoziţiei "Brâncuşi: surse româneşti şi perspective universale", au ajuns în Capitala Europeană a Culturii şi vor fi montate de către o echipă de specialişti din Marea Britanie.

Ministerul Culturii vrea din nou să cumpere Cumințenia Pământului. Romașcanu: Ne dorim o preţuire corectă a acestei opere de artă

Ministerul Culturii intenţionează să redeschidă discuţia privind cumpărarea Cuminţeniei Pământului, eventual în cadrul unei licitaţii. Până atunci ar vrea că sculptura să poată fi expusă. În 2016, statul român s-a angajat să cumpere Cuminţenia Pământului cu 11 milioane de euro, însă planul nu a fost dus până la capăt.

Ultima Oră

Cele mai citite