Noapte albă la expoziția lui Constantin Brâncuşi. Timişorenii au putut vizita gratuit celebrele opere
A fost noapte albă la Muzeul Naţional de Artă din Timişoara! Timp de 12 ore, timişorenii au putut vizita gratuit celebra expoziţie cu operele lui Constantin Brâncuşi. Maratonul cultural s-a încheiat în joi dimineaţă la ora 8:00. Acţiunea a fost organizată cu prilejul împlinirii a 34 de ani de când Timişoara a devenit primul oraş liber de comunism din România.
Zeci de timișoreni s-au așezat la rând ieri, cu mult înainte de ora 20, când a început maratonul cultural. Au așteptat răbdători să le vină rândul, în fața muzeului care găzduiește cea mai amplă expoziție dedicată marelui sculptor în România, în ultima jumătate de veac: “Brâncuși, surse românești, perspective universale”. Oamenii au vrut să profite de cele 12 ore, în care accesul a fost gratuit, însă în limita celor 1560 de rezervări online care au fost făcute în prealabil.
De-a lungul întregii nopți, vizitatorii au trecut pragul Muzeului de Artă, pentru a reuși să admire lucrări precum Măiastra, Domnișoară Pogany sau Sărutul, aduse la Timișoara în anul Capitalei Europene a Culturii.
Exponatele reunite la Timișoara, aduse din marile muzee ale lumii, sunt estimate la o valoare ce depășește jumătate de miliard de euro. Numărul vizitatorilor care, în ultimele trei luni, au venit să vadă lucrările se apropie de o sută de mii. Expoziția Brâncuși de la Timișoara se va închide la finalul lunii ianuarie.

