Sute de oameni au stat la coadă pentru a vedea expoziția Brâncuși de la Berlin
Sute de oameni au stat la coadă la Berlin pentru a admira operele marelui sculptor Constantin Brâncuși. Este pentru prima dată în ultimii 50 de ani când în Germania este organizată o expoziție dedicată artistului român, eveniment desfășurat sub înaltul patronaj al președinților Germaniei, Franței și României.
Peste 150 de sculpturi, fotografii și documente de arhivă din colecții internaționale sunt expuse. Vizitatorii pot vedea unele dintre cele mai cunoscute lucrări ale lui Brâncuși, precum „Domnișoara Pogany”, „Sărutul”, „Pasărea Măiastră” și „Coloana fără sfârșit”.
Un spațiu special este dedicat reconstrucției parțiale a celebrului atelier parizian al artistului.
Expoziția face parte din programul „Anului Național Brâncuși”, care marchează 150 de ani de la nașterea sculptorului, și va fi deschisă publicului până pe 9 august.
E.S Adriana Loreta Stănescu- ambasadorul României la Berlin: Este o ocazie excepțională ca această expoziție să aibă loc în anul dedicat lui Brâncuși, la 150 de ani de la nașterea sa. Pentru români, dar și pentru publicul internațional, este un prilej de celebrare.
Cristian Niculescu, director ICR Berlin: Este cea mai mare retrospectivă Constantin Brâncuși din Germania din ultimele peste 50 de ani. Suntem onorați să fim parteneri într-un proiect de mare impact pe scena culturală berlineză. Brâncuși este considerat și aici unul dintre cei mai importanți artiști ai secolului XX, cu o influență majoră asupra marilor artiști germani și a intrat în istoria culturii europene.

