Medici întruchipați ca sfinți, în semn de recunoștință pentru cei din linia întâi a luptei cu coronavirusul. "Blasfemie" acuză Patriarhia. Primăria Capitalei a cerut retragerea afișelor

Scandal pe seama unor afişe publicitare prin care o agenţie a ales să îşi exprime recunoştinţa faţă de cei care luptă acum pentru salvarea de vieţi. Patriarhia Română vorbeşte despre blasfemie după ce pe panourile publicitare au apărut medici cu aureole, iar Primăria Capitalei a cerut chiar retragerea afişelor.

Ministrul de Interne anunță un nou acord cu BOR: Paștile și Lumina sfântă vor fi distribuite de preoți și de voluntari la domiciliul credincioșilor. Credincioșii le vor primi din prag ori de la fereastră

Ministrul de Interne, Marcel Vela, a anunțat miercuri seară noi măsuri pentru distribuirea prescurilor sfințite și a Sfintei lumini de Paști, după ce șeful statului a cerut revenirea asupra acordului anunțat marți seară cu Biserica Ortodoxă. "Ca să fie foarte, foarte clar și poate nu a ajuns la toată lumea. Cuvântul de ordine e: stați acasă! E regretabil să observăm că cele mai multe intenții creează cele mai mari complicații. Așa pare că se întâmplă cu un așa zis acord între MAI și BOR", a atras atenția Klaus Iohannis.

La ora 12.00 a fost rugăciune comună în România. Preoții s-au rugat pentru sănătatea şi izbăvirea poporului şi a cetăţii

Clopotele au bătut la toate bisericile timp de câteva minute la prânz, în ziua de Buna Vestire. Preoții au îndemnat oamenii să se roage, fiecare acolo unde este. La Craiova fost organizată și o procesiune, fără public însă. Icoana făcătoare de minuni a Maicii Domnului şi racla cu moaştele Sfântului Ierarh Nifon au fost scoase din biserică.

Sfaturi și recomandări pentru credincioși în plină pandemie de coronavirus. Slujbe religioase în aer liber, ajutor pentru persoanele aflate în nevoie

Preoții și credincioșii trebuie să respecte regulile luate de autorități pentru a preveni și limita răspândirea noului coronavirus. Astfel, se vor muta în aer liber și se va limita numărul persoanelor care pot participa. Există și varianta ca slujbele să fie transmise pe internet. În plus, cei aflați în nevoie în această perioadă vor fi ajutați.

Parohie executată silit, biserică scoasă la vânzare. Totul după ce constructorul lăcașului de cult și parohia nu s-au înțeles la preț

O biserică din județul Constanța a fost scoasă la vânzare. Este vorba despre un lăcaș de cult a cărui construcție a început în urmă cu 10 ani. Administratorul firmei care urma să ridice biserica și preotul de la acea vreme nu s-au înțeles la preț. Firma a dat în judecată parohia, care acum va fi executată silit. Arhiepiscopia Tomisului a anunţat că va contesta executarea silită a bisericii, dar şi datoria pe care parohia ar avea-o la constructori.

Ultima Oră

Cele mai citite