Biserica Ortodoxă Română
Patriarhia Română recunoaşte că episcopul Huşilor, Corneliu Bârlădeanu, este protagonistul unei înregistrări compromiţătoare. În filmuleţul publicat de jurnaliştii de la Cancan apar doi bărbaţi în sutană, care se sărută şi întreţin relaţii intime. În timp ce conducerea BOR spune că va lua măsuri drastice împotriva ierarhului cu apucaturi neortodexe, avocatul acestuia susţine că totul este o înscenare.
Cele șase clopote pentru Catedrala Mântuirii Neamului au fost aduse în Capitală
Clopotele de jumătate de milion de euro care vor bate la Catedrala Mântuirii Neamului au ajuns în Capitală. Au fost duse în curte, lângă şantier, unde vor sta până în primăvară, când vor fi instalate. Cel mai mare dintre ele se va auzi pe o rază de câţiva kilometri.
Patriarhul Daniel: În aceste zile suntem chemaţi să arătăm lumină, pace şi bucurie
Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, Daniel, ne îndeamnă ca, în aceste zile, când ne pregătim să sărbătorim Învierea Domnului, să venim în sprijinul săracilor, bolnavilor, orfanilor, bătrânilor. În mesajul adresat de Sfintele Paşti, ÎPS Daniel ne spune că este important să ne amintim și de românii care sunt în străinătate.
25 martie, Buna Vestire, Blagoveştenia sau Ziua Cucului
Biserica creştină celebrează vestea adusă Fecioarei Maria de Arhanghelul Gavril că-l va naşte pe Iisus. Sărbătoarea, la câteva zile după echinocţiul de primăvară, este şi ziua când sosesc rândunelele, se dezleagă limba păsărilor şi cucul cântă pentru prima dată în an.
Moment istoric la Ierusalim. A fost redeschisă Biserica Sfântului Mormânt
Patriarhul grec al Ierusalimului, Theophilos al III-lea, a oficiat slujba de redeschidere a Bisericii Sfântului Mormânt. Evenimentul şi proiectul comun al creştinilor de restaurare este un moment important pentru apropierea celor trei biserici care îşi revendică lăcaşul de cult: ortodoxă, romano-catolică şi armeană.
Ştirile TVR au filmat în exclusivitate la Catedrala Mântuirii Neamului, pe cel mai mare şantier din ţară
Pentru ca lăcaşul să fie sfinţit pe 30 noimebrie anul viitor, se lucrează inclusiv noaptea. Zidurile se înalţă deja la 50 de metri de sol iar pentru ridicarea turlelor şi închiderea incintei se estimează că ar mai fi nevoie de încă 20 de milioane de euro.
Biserica Sfântului mormânt a fost reparată după 200 de ani. Lăcaşul de cult va fi redeschis publicului
Experţii de la Universitatea din Atena au încheiat lucrările de consolidare şi restaurare a Bisericii Sfântului Mormânt din Ierusalim. Lăcaşul de cult va fi redeschis publicului începând de mâine.
De Ziua Sfântului Alexie, omul lui Dumnezeu, în calendarul popular sunt Alexiile, Ziua Şarpelui şi Ziua Peştelui
În 17 martie, creştinii îi aduc recunoştinţă Sfântului Alexie, un exemplu de dragoste şi jertfă pentru Dumnezeu. În tradiţia populară, Alexie este considerat patron al vieţuitoarelor care iernează, în scorburi, sub pământ, pietre sau ape, şi care în această zi se trezesc la viaţă împreună cu toată natura.
Biserica domnească de la Curtea de Argeș intră în proprietatea BOR
După 9 ani de lupte în instanţă, Arhiepiscopia Argeşului a obţinut drept de proprietate asupra Bisericii Domneşti din Curtea de Argeş. Însă disputele nu s-au încheiat. Până acum, în lăcaşul de cult erau interzise fotografiile cu bliţ şi lumânările. De acum încolo, asta se va schimba. Iar muzeografii atrag atenţia că fumul ar putea distruge picturile murale extrem de valoroase.

