bilanţ
Nou record nedorit de infectări. Aproape 800 de teste pozitive, dintre care o sută numai în Argeș, iar în București și Prahova peste 70. Autoritățile se pregătesc să aplice legea carantinei și izolării, aprobată aseară târziu de Senat. Vor fi obligatorii internarea pentru cel puțin 48 de ore, dar și izolarea în caz de risc major. Toate prevederile vor fi in vigoare cel mai probabil de marți, 21 iulie, după ce președintele va promulga legea.
COVID-19 | Bilanț: Nou record de îmbolnăviri în România. 799 de noi cazuri raportate de ieri până astăzi
De la ultima informare transmisă de Grupul de Comunicare Strategică, au fost înregistrate alte 799 noi cazuri de îmbolnăvire. La ATI, în acest moment, sunt internați 273 de pacienți. Totodată, până în prezent, 823 de pacienți cu test pozitiv au fost externați la cerere. În intervalul 16.07.2020 (10:00) – 17.07.2020 (10:00) au fost înregistrate 17 decese ( 11 bărbați și 6 femei).
Nou record negativ: 777 de cazuri de COVID-19, confirmate în 24 de ore
Zi neagră pentru România. Am depăşit pragul de 35 de mii de pacienţi infectați cu noul coronavirus. Şi am doborât încă un record nedorit. În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 777 de cazuri de infectare cu SARS-COv-2. D e ieri până astăzi au mai murit din cauza bolii 19 oameni. Creşte alarmant şi numărul celor care ajung la terapie intensivă. Iar estimările sunt şi mai sumbre. Autorităţile iau în calcul posibilitatea ca la jumătatea lunii viitoare să avem chiar 1.600 de pacienți infectaţi zilnic, dacă se menţine ritmul actual.
Pandemia avansează alarmant la nivel global
Pandemia de coronavirus continuă să avanseze alarmant și la nivel global, iar numărul infectarilor a depășit 13,7 milioane. În Australia au fost raportate astăzi un număr record de cazuri, în timp ce America Latină are peste 60% din infectările înregistrate la nivel mondial în ultima săptămâna. Și în SUA au fost raportate din nou peste 67.000 de cazuri în 24 de ore.
COVID-19 | Bilanț: Un nou record de infecări raportate în 24 de ore. 777 de noi cazuri de îmbolnăvire de ieri până astăzi
De la ultima informare transmisă de Grupul de Comunicare Strategică, au fost înregistrate alte 777 noi cazuri de îmbolnăvire. La ATI, în acest moment, sunt internați 261 de pacienți. Tot de la ultima informare, au fost înregistrate 19 decese (14 bărbați și 5 femei).
Peste 2.100 de români asimptomatici, externați după 10 zile, alți 727 - la cerere
Aproape 2.900 de români care au COVID-19 s-au externat, cei mai mulți fiind asimptomaticii, care au ieșit din spitale după 10 zile de la depistare, potrivit raportului de miercuri al Grupului de Comunicare Strategică.
COVID-19 | Bilanț: 21 de decese și 641 de noi cazuri de îmbolnăvire, în ultimele 24 de ore, în România
De la ultima informare transmisă de Grupul de Comunicare Strategică, au fost înregistrate alte 641 noi cazuri de îmbolnăvire. La ATI, în acest moment, sunt internați 248 de pacienți. Tot în ultimele 24 de ore au fost înregistrate 21 decese (15 bărbați și 6 femei).
Peste 650 de pacienți cu test pozitiv au fost externați la cerere
Un număr de 658 de persoane testate pozitiv pentru COVID-19 au fost externate la cerere. Alți aproape 2.000, asimptomatici, au fost externați la 10 zile după depistare, potrivit Grupului de Comunicare Strategică (GCS).
COVID-19 | Bilanț: 30 de decese și 637 de noi cazuri de îmbolnăvire, în ultimele 24 de ore, în România
De la ultima informare transmisă de Grupul de Comunicare Strategică, au fost înregistrate alte 637 noi cazuri de îmbolnăvire. La ATI, în acest moment, sunt internați 234 de pacienți. De ieri până astăzi au fost înregistrate 30 decese (13 bărbați și 17 femei).

