Transportatorii cer reducerea accizelor la benzină și motorină

Transportatorii cer Guvernului reducerea de urgență, la cel puțin jumătate, a accizelor la benzină și motorină, în contextul preconizării unei scumpiri fără precedent a carburanților, chiar până la 10 lei pe litru, așa cum anticipează și ministrul Energiei, Bogdan Ivan.

Carburanți mai scumpi de la 1 ianuarie. Economiștii spun că majorarea este rezultatul mai multor factori

Carburanții se scumpesc, din nou, de la 1 ianuarie, după ce s-au mai ieftinit în ultimele săptămâni. Accizele la benzină și motorină vor crește, iar șoferii vor fi nevoiți să plătească mai mult cu aproximativ 15 lei pentru fiecare plin cu 50 de litri. Aproximativ jumătate din prețul de la pompă e reprezentat de taxe, iar România are deja carburanți mai scumpi decât multe alte țări europene.

Rețea transfrontalieră cu produse petroliere, vizată de DIICOT.Un operator portuar din Constanţa şi 11 firme investigate

Procurorii DIICOT a efectuat joi 37 de percheziţii la sediile unor firme şi la un operator portuar din Constanţa, precum şi la locuinţele unor persoane din Bucureşti, Ilfov, Constanţa, Prahova, Buzău, Bacău, Galaţi, Cluj şi Bihor, pentru destructurarea unei reţele de contrabandă transfrontalieră cu produse petroliere.

Sprijin pentru transportatori: 20 de bani pentru fiecare litru de motorină consumată. Cine ar putea beneficia de ajutor

Guvernul vine cu o nouă schemă de sprijin pentru transportatori: firmele de transport rutier și de mărfuri vor primi 20 de bani pentru fiecare litru de motorină consumată, potrivit unui proiect elaborat de Ministerul Finanțelor. Măsura are ca scop compensarea parțială a accizei crescute și susținerea unui sector puternic afectat de scumpirile la carburant.

2025, an cu scumpiri şi taxe mai mari

De mâine, toți românii vor fi afectați de noile măsuri. Primele scumpiri se vor vedea la pompă, când vom alimenta mașinile. Iar asta ar putea duce la scumpiri în lanț, spun analiștii.

Ultima Oră

Cele mai citite