2025, an cu scumpiri şi taxe mai mari

31 December 2024, 19:22

De mâine, toți românii vor fi afectați de noile măsuri. Primele scumpiri se vor vedea la pompă, când vom alimenta mașinile. Iar asta ar putea duce la scumpiri în lanț, spun analiștii. Pensiile nu vor mai crește, la fel și salariile bugetarilor, care rămân și fără tichete de masă și de vacanță. Din primăvară ar putea exploda și facturile la curent. Și, mare atenție, șoferii obișnuiți să încalce regulile de circulație vor plăti amenzi mai mari.

Punctul de amendă crește din prima zi noului an, odată cu salariul minim, care este majorat de la 3700 de lei la 4 050 de lei. Și va fi 202 lei, față de 165 cât era până acum.

Vlad Ungar, jurnalist TVR: Dacă agenții de la Rutieră vă opresc în trafic pentru că nu purtați centură de siguranță veți primi o sancțiune de 2 sau 3 puncte de amendă. Asta înseamnă că, de la 1 ianuarie 2025, veți plăti mai mult, adică o amendă între 400 și 600 de lei.

Începând cu 1 aprilie 2025, plafonarea prețurilor la energie va mai fi păstrată doar pentru categoriile vulnerabile. 40% dintre români vor plăti facturi mai mari cu până la 110%, iar 35% vor resimți o creștere de 80%, potrivit Asociației Energia Inteligentă.

În noul an, taxele și impozitele locale vor crește proporțional cu rata inflației. Și scumpirile nu se opresc aici.

Scumpirea carburanților va duce la creșterea prețurilor la alimente și servicii

Adrian Codîrlaşu, analist financiar, preşedinte CFA România: Prețul combustibilului majorat se va duce și în alte prețuri. De exemplu, prețul combustibilului are un impact mare în agricultură, unde este folosit pentru a produce bunurile agricole. Sectorul transporturilor va fi lovit de creșterea prețului combustibilului.

Și polițele de asigurare auto ar putea crește, dacă Guvernul va decide să nu prelungească plafoarea. ASF a anunțat deja o creștere a tarifelor de referință cu până la 30 la sută.

În 2025 impozitul pe dividende va crește de la 8 la 10 la sută și se reintroduce „taxa pe stâlp”.

În noul an, valoarea punctului de pensie va rămâne neschimbată, demnitarii nu vor primi pensiile speciale, bugetarii pierd tichetele de masă. Se vor acorda doar tichete pentru creșă.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite