"Mi-e un pic groază să mă duc direct în examen fără să vin la școală înainte". Cum au fost primiți la pregătire elevii: cu covorașe cu clor, termometre, măști și doze cu dezinfectant

După aproape 3 luni, timp în care școala s-a mutat acasă, primii elevi s-au întors în bănci. Sunt cei din clasele a VIII-a și a XII-a, care vor face pregătire pentru examene și care au optat pentru acest lucru. Nimic nu mai este însă cum a fost. Încă de la intrare, copiii s-au lovit de o altă realitate.

Marți, primii elevi se întorc la școală. Instituțiile de învățământ au luat măsuri speciale

După mai bine de 3 luni timp în care școala s-a mutat acasă, de mâine primii elevi se vor întoarce în bănci. Sunt cei din clasele a opta și a douăsprezecea care vor face pregătire pentru examene și care au optat pentru acest lucru. Au timp până pe 12 iunie să lucreze cu profesorii față în față. În școli s-au luat măsuri speciale pentru ca totul să se desfășoare în condiții de siguranță iar masca este obligatorie!

Bacalaureat în vremuri de Covid. Planul Ministerului Educației nu se potrivește cu cel al unora dintre elevi, care cer anularea examenului și echivalarea cu media anilor de studiu

Probleme pentru Ministerul Educației cu o lună înaintea bacalaureatului. Deși a fost anunțat oficial calendarul examenelor, reprezentanţii elevilor cer anularea acestora și echivalarea lor cu media anilor de studiu, precum și anularea pregătirii pentru evaluarea naţională și bacalaureat. Nici achiziţia măştilor de protecție necesare elevilor și profesorilor nu merge așa cum trebuie. Iar ministerul a fost nevoit să reia procedurile.

Ultima Oră

Cele mai citite