O. Gheorghiu: Nu există nicio interferenţă între atribuţiile guvernamentale şi activitatea Asociaţiei Dăruieşte Viața

Vicepremierul Oana Gheorghiu a afirmat, marţi, că respectă întru totul legislaţia privind regimul incompatibilităţilor aplicabil membrilor Guvernului, menţionând că nu există nicio interferenţă între atribuţiile sale guvernamentale şi activitatea 'Dăruieşte Viaţă' şi cu privire la calitatea sa de membru fondator al asociaţiei.

Reacția Oanei Gheorghiu, după ce Grindeanu i-a cerut lui Bolojan să retragă propunerea de a o numi vicepremier

Oana Gheorghiu, cofondatoare a Asociației Dăruiește Viață, nominalizată pentru postul de vicepremier de premierul Bolojan, spune că postarea critică la adresa lui Donald Trump care a stârnit acum reacții a fost făcută într-un context emoțional foarte încărcat – întâlnirea din februarie a președintelui american cu Volodimir Zelensk

Primul spital din România construit de un ONG, exclusiv din donații și sponsorizări. Primii pacienţi vor putea fi tratați de la începutul anului 2024

Pentru prima dată în România, un ONG a construit un spital de la zero, doar din donații și sponsorizări. De la "facem un spital", la "am făcut un spital" n-a fost deloc un drum uşor. Simbolic, noua clădire a fost luminată pentru prima dată seara trecută. Primii pacienţi, copii bolnavi de cancer, vor putea fi tratați aici la începutul anului viitor.

O nouă secție de terapie intensivă la Spitalul Judeţean Piatra Neamț, la opt luni de la incendiul în care au murit zece persoane

La opt luni de la devastatorul incendiu, care a distrus secţia ATI din Piatra Neamţ şi a ucis 10 persoane, unitatea medicală are o nouă secţie de Terapie Intensivă. Este cadoul făcut de oamenii care au donat şi Asociaţia Dăruieşte Viaţa. Noua unitate este una modulară, complet echipată, ridicată în doar câteva luni şi care a costat aproape 3 milioane de euro.

Număr mare de pacienți cu forme grave de coronavirus la terapie intensivă. De luni funcționează secția ATI a spitalului modular construit de Asociația "Dăruiește Viață"

Număr record de morți din cauza COVID-19, dar și de cazuri grave la ATI. Potrivit datelor oficiale, în ultimele 24 de ore, 48 de oameni au murit, iar 436 de bolnavi în stare gravă sunt internați în secțiile de terapie intensivă. În ultima zi au fost efectuate 20.581 de teste, din care peste 7.500 la cerere.

Ultima Oră

Cele mai citite