animale fără stăpân
Premierul Florin Cîţu îi încurajează pe primari şi preşedinţii consiliilor judeţene să facă "front comun" într-o campanie naţională pentru găsirea de soluţii pentru câinii fără stăpân, printr-un mesaj transmis de Ziua mondială a animalelor.
Ce se întâmplă cu animalele ai căror stăpâni s-au infectat cu SARS-CoV-2, în Indonezia
În Indonezia una dintre marile problemele create de pandemia de COVID-19 este soarta animalelor de companiei ai căror stăpâni au murit sau sunt internaţi. O fundaţie de caritate încearcă să le aducă alinare pacienţilor îngrijoraţi de incapacitatea de a-şi îngriji micii prieteni dar şi patrupedelor.
Târg caritabil dedicat necuvântătoarelor, organizat de voluntarii TAC.social, la Cluj
În acest weekend, la Cluj-Napoca a avut loc un târg caritabil dedicat pacienților necuvântători. Voluntarii asociației TAC Social, un cabinet veterinar social, au organizat un ... bazar de bine. Clujenii cu suflet mare au donat săptămâna trecută haine, bijuterii, încălțăminte sau jucării. Apoi au fost sortate și scoase la vânzare. Astfel, voluntarii au vrut să strângă bani pentru ca misiunea lor de salvatori să nu fie întreruptă de problemele financiare.
Beethoven își caută stăpâni iubitori. Comuna Florești din Cluj, fără câini abandonați
Beethoven este un uriaş blănos şi prietenos aflat în căutarea unei familii iubitoare. Câinele a fost salvat de pe stradă, tratat la o clinică, iar acum e în grija voluntarilor unei asociaţii. În comuna Floreşti, din Cluj, se adună câinii abandonaţi, iar mai multe asociaţii pentru protecţia animalelor se luptă să dea căţeii spre adopţie.
Primul muzeu din România, dedicat câinilor străzii, inaugurat duminică. 4 octombrie, Ziua Internațională a Animalelor fără Stăpân
Primul muzeu dedicat câinilor fără stăpân va fi inaugurat duminică, 4 octombrie, la adăpostul Speranța, aflat în Popești-Leordeni, cu ocazia Zilei internaționale a animalelor fără stăpân, anunță Fundația Speranța.
Invazie de animale fără stăpân care caută mâncare la grădina zoologică din Galați
Invazie la grădina zoologică din Galați. De data aceasta nu este vorba despre vizitatori, ci despre animale fără stăpân. Câinii, șacalii și vulpile din pădurea aflată în apropiere au început să pătrundă în incintă. Conducerea grădinii se teme că patrupedele ar putea să atace animalele din captivitate.
41 de pisici, ținute în întuneric, într-un apartament din București, salvate de Poliția animalelor
Descoperire şocantă într-un apartament din sectorul 6 al Capitalei. 41 de pisici erau ţinute în intuneric în bucătărie, înghesuite pe numai 8 metri pătraţi. Felinele au fost salvate de Poliţia animalelor, iar proprietarii au fost sancţionaţi cu avertisment.
4 aprilie, Ziua Internaţională a Animalelor fără Stăpân. Nu cumpăra, adoptă!
Un semnal de alarmă și un apel la compasiune, lansat la nivel mondial, față de situația în care se află sute de milioane de animale fără stăpân din întreaga lume. Târgurile şi flash mob-urile organizate cu această ocazie oferă posibilitatea adoptării unui animal.
Din dragoste pentru animale. Doi pensionari din Galați îngrijesc 120 de pisici ca voluntari
Un cuplu de pensionari din Galați are de 12 ani grijă de un adăpost pentru pisicile abandonate. Deși au uitat de când nu au mai plecat într-un concediu, cei doi soţi spun că nu pot lăsa 120 de feline fără hrană, curățenie și mai ales fără atenție în fiecare zi.

