amenzi
Stresul amenzii plătite obligatoriu în 48 de ore ar putea fi în curând doar o amintire. Mai mulţi parlamentari propun un termen de 15 zile pentru plata amenzilor la jumătate din valoarea minimă. Momentan proiectul e în dezbatere la Senat, dar ultimul cuvânt îl vor avea deputații.
Amenzi de până 2.000 de lei pentru evacuarea din spaţiul public a unei mame care alăptează
Senatul a adoptat, în şedinţa plenului de luni, în calitate de primă Cameră sesizată, propunerea legislativă privind alăptarea în spaţii publice, prin care evacuarea din aceste zone a unei mame care alăptează se sancţionează cu amendă cuprinsă între 100 şi 2.000 lei, conform Agerpres.
Amenzile neplătite prejudiciază bugetul. Primăria unei comune are de încasat de la o prostituată 100 de mii de lei
O comună din Bistrița-Năsăud se confruntă cu o situație ieșită din comun: are de încasat de la o prostituată aproape 100 de mii de lei. Este mai mult decât costă iluminatul public sau serviciul de salubritate în 5 sate ale comunei, pentru un an întreg.
Propunere legislativă: Amenzi aproape duble pentru infracțiuni legate de liniștea și ordinea publică
Amenzi aproape duble pentru mai multe infracțiuni legate de liniștea și ordinea publică. Propunerea legislativă a trecut de Senat însă votul decisiv le aparține deputaților.
200 de service-uri fără autorizație de funcționare au fost închise. Amenzi de aproape 600.000 de lei
Registrul Auto Român (RAR) a închis peste 200 de service-uri care nu aveau autorizație de funcționare, în urma unor controale efectuate la 655 de societăți din toată țara, în perioada 15 octombrie - 30 noiembrie 2017, a anunțat, marți, RAR, conform Agerpres.
Creșterea salariilor are ca efect creșterea amenzilor de circulație
Salariile mai mari au și un revers al medaliei: amenzi de circulație mai mari. Acestea ar putea crește cu aproape 20 la sută de la începutul anului viitor. Vom plăti mai mult și la bugetul de pensii, din cauza transferului contribuțiilor de la angajator la angajat. Totuși, Guvernul nu a luat o decizie definitivă în acest caz.
Șoferii pot fi sancționați în trafic doar de polițiștii de la Rutieră. Poliția Locală nu mai dă amenzi
Poliția Locală nu mai are voie să dea amenzi șoferilor în trafic! Doar Poliția Rutieră îi poate sancționa pe șoferi, potrivit unei decizii dată de Înalta Curte de Casație și Justiție și publicată, miercuri, în Monitorul Oficial.
Cum să nu plătești nimic. Legea prevede mai întâi plata amenzilor și abia apoi achitarea taxelor și a impozitelor
Cine nu plăteşte amenzi, nu plăteşte nici taxe sau impozite. Este un viciu legislativ care tinde să devină un sport naţional. Legea prevede că un cetăţean nu poate să-şi plătească dările către bugetele locale dacă nu şi-a achitat, mai întâi, eventualele sancţiuni financiare. Cei care au amenzi aşteaptă prescrierea acestora şi astfel amână la nesfârşit plata taxelor locale, spre exasperarea primarilor. Dovadă e şi faptul că, în România, doar un sfert din amenzile de circulaţie sunt achitate.
Amenzi la minut, noaptea trecută, în Capitală pentru șoferii vitezomani
A plouat cu amenzi în Capitală, în noaptea de vineri spre sâmbătă, pentru cei care au încălcat regulile de circulaţie. Poliţiştii de la Rutieră i-au vizat, în special, pe şoferii care au mers cu viteză. În numai 20 de minute au fost date 25 de sancţiuni. Acţiunea s-a încheiat la primele ore ale dimineţii.

