Vladimir Uglev, inventatorul Noviciok: Simt remuşcări de când s-a anunțat că Aleksei Navalnîi a fost otrăvit cu această armă chimică. Nu înțeleg cum de nu a murit. Poate nu a băut tot ceaiul

Inventatorul agentului neurotoxic Noviciok, Vladimir Uglev, a declarat că nu poate dormi şi că simte remuşcări de când guvernul german a anunţat că liderul opoziţiei ruse, Aleksei Navalnîi, a fost otrăvit cu această armă chimică dezvoltată în perioada Uniunii Sovietice, transmite EFE.

Uniunea Europeană și SUA cer Moscovei explicații în cazul Navavalnîi

O avalanșă de declarații a început să se rostogolească după anunțul Germaniei că opozantul rus Aleksei Navalnîi a fost otrăvit cu agent neurotoxic din categoria Noviciok. Dovadă e clară - și a fost obținută de un laborator militar german care a prelucrat analizele pacientului. Uniunea Europeană și Statele Unite cer Rusiei să dea explicații, dar acestea se lasă așteptate.

Aleksei Navalnîi, principalul opozant a lui Vladimir Putin, în stare foarte gravă după ce ar fi fost otrăvit. Demersuri pentru ca activistul să fie transferat în Germania pentru îngrijiri

Politicianul rus de opoziție Aleksei Navalnîi se află în comă într-un spital din Omsk, Siberia. I s-a făcut brusc rău în timpul zborului de întoarcere spre Moscova. Politicianul rus a băut o ceașcă de ceai într-o cafenea, pe aeroportul din Tomsk, înainte să se îmbarce.

Ultima Oră

Cele mai citite