Eurobarometru: Şapte din zece români consideră că apartenenţa la UE aduce beneficii României. Trei sferturi spun că vor vota la europarlamentare. Uniunea Europeană are imagine pozitivă în rândul a 45% dintre cetăţenii săi

Şapte din zece români (69%) consideră că statutul de membru al Uniunii Europene aduce beneficii României, procentul situându-se în media UE, relevă cel mai recent Eurobarometru realizat de Parlamentul European, care mai arată că 75% dintre români spun că ar merge să voteze dacă alegerile europene ar avea loc într-o săptămână, unul din cele mai ridicate procente din UE.

Comasarea alegerilor creează dispute în coaliție. În 2024, România va avea patru rânduri de alegeri

Tema privind o posibilă comasare a alegerilor stârnește noi controverse în coaliție. Liderii PNL susțin că juriștii din partidul lor caută soluții pentru a comasa două tururi de scrutin pentru că 2024 va fi un an cu patru rânduri de alegeri, iar asta ar putea obosi electoratul și ar putea conduce la o rată ridicată a absenteismului la vot. De cealaltă parte, social democrații și reprezentanții UDMR spun că trebuie respectate deciziile CCR și cele ale Comisiei de la Veneția , care arată faptul că un asemenea scenariu nu poate fi realizat.

Ultima Oră

Cele mai citite