A fost aglomeraţie pe Valea Prahovei. S-a circulat în coloană pe mare parte din drumul către Bucureşti

A devenit o tradiţie ca orice vacanţă petrecută în zona montană de pe Valea Prahovei să se termine cu aglomeraţie, cum de altfel şi începe. S-a circulat în coloană pe mare parte din drumul către Bucureşti. Turiştii care vin din Moieciu, Bran, Râşnov, Braşov şi Predeal se întâlnesc la intersecţia DN1 cu DN73A ceea ce face ca traficul să fie un coşmar. O distanţă mai mică de 3 km s-a parcurs într-o oră. Aceeaşi distanţă putea fi parcursa pe jos doar într-o jumătate de oră.

Trafic de coșmar pe E85, la Vama Siret, Suceava. Coadă de autocamioane pe zeci de kilometri

Trafic de coșmar la Punctul Vamal Siret. Sute de tiruri, încărcate cu mărfuri, fructe sau combustibil, așteaptă pe sensul de ieşire din ţară către Ucraina. Coada se întinde pe zeci de kilometri, în ciuda măsurilor pe care autorităţile române spun că le-au luat. Demersul nu pare suficient în această perioadă când cererea de mărfuri a crescut.

Cozi de sute de tiruri la graniţa cu Ucraina, dar şi cu Bulgaria

Aglomeraţie în mai multe puncte vamale din ţară. Sunt cozi de sute de tiruri la graniţa cu Ucraina, dar şi cu Bulgaria. În vama Negru Vodă din judeţul Constanţa, de exemplu, coada de tiruri se întinde pe mai mulţi kilometri, atât pe sensul de ieşire, cât şi pe cel de intrare.

Un nou plan pentru semaforizare inteligentă în Capitală. În primă fază sunt vizate cinci culoare spre ieșirile din oraş

Capitala face o nouă încercare pentru decongestionarea traficului. Autoritățile vor să extindă semaforizarea inteligentă. Iar în primă fază sunt vizate cinci culoare spre ieşirile din oraş. În prezent, din cele 260 de intersecții conectate la sistemul inteligent de management al traficului, nimeni nu știe să ne spună câte sunt funcționale.

București, pe locul 4 în lume la aglomerație. Locuitorii Capitalei petrec într-un an, în trafic, aproape 5 zile de mers bară la bară

Potrivit unui studiu recent, Bucureștiul se află pe locul 4 în lume în topul aglomerației. Capitala noastră este depășită doar de Istanbul, Bogota și Mumbai. Nu este de mirare, având în vedere că, în ultimii 30 de ani, nicio administrație nu a luat în serios problemele ridicate de traficul care se aglomerează tot mai mult de la un an la altul.

Ultima Oră

Cele mai citite