Malarie severă, depistată în cazul unor români care au călătorit recent în Zanzibar. Medicii trag un semnal de alarmă

Semnal de alarmă al medicilor, îngrijorați de apariția unor cazuri de malarie severă la români care au călătorit recent în Zanzibar. Infecționiștii fac apel la cei care merg în astfel de zone turistice să se informeze la cabinetele medicale specializate despre metodele prin care pot preveni îmbolnăvirea.

Președintele României, primit de președintele Republicii Capului Verde. Klaus Iohannis a fost decorat cu Ordinul Amílcar Cabral, gradul I

Capul Verde este a treia oprire a președintelui României în turneul pe care îl face în Africa. Klaus Iohannis s-a întâlnit cu toate autoritățile acestui mic stat insular - președintele, premierul, cu șeful parlamentului, dar și cu primarul capitalei Praia. Este prima vizită de stat a unui președinte român în Republica Capul Verde, după 50 de ani de relații diplomatice. Cei doi lideri s-au decorat reciproc. Președintele Capului Verde a vorbit despre eforturile președintelui Iohannis pentru modernizarea României, în cele două mandate.

România și Tanzania, relații istorice privilegiate. Românii sunt singurii cetățeni UE care nu au nevoie de viză pentru a veni în această țară. Președinta Tanzaniei este prima femeie aleasă șef de stat dintr-o țară din Africa de Est

Vizita președintelui Klaus Iohannis în Tanzania s-a desfășurat după un protocol diferit faţă de Kenya. La programul oficial soţia președintelui României, Carmen Iohannis și soţul președintei Tanzaniei nu au fost prezenţi. Nici la dineul oficial nu au participat. România și Tanzania au relații diplomatice din 1964, iar un nou acord de dialog politic între cele două țări a fost semnat în 2018, în contextul în care continentul african capătă o imporanță din ce în ce mai mare la nivel internațional.

Preşedintele Klaus Iohannis, în Tanzania. Au fost semnate memorandumuri privind intensificarea cooperării în managementul riscului de dezastre şi asistenţa umanitară şi în domeniul agriculturii şi mediului

Preşedintele Klaus Iohannis a fost primit, vineri, de preşedinta Republicii Unite a Tanzaniei, Samia Suluhu Hassan, în cadrul turneului african pe care şeful statului român îl efectuează în această perioadă. Klaus Iohannis şi Samia Suluhu Hassan au avut convorbiri tete-a-tete și convorbiri oficiale.

Ultima Oră

Cele mai citite